Příbor -Na příborské radnici mají zaměstnanci tučně zvýrazněné datum pátek 10. září až neděle 12. září 2010. Příbor v těchto dnech spolupořádá Dny evropského dědictví a po celý víkend zde bude probíhat bohatý kulturní program, na který se sjedou návštěvníci a hosté z celé země. Akci v České republice organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož je Příbor dlouhá léta členem. „Je to prestižní záležitost. Vsadili jsme na to, že se zahájení nedostalo do tak malého města,“ neskrýval nadšení starosta Milan Strakoš a jedním dechem k celé události dodal: „O tom městě se mluví, je kolem toho i spousta propagačního materiálu po celé republice.

Než však Příbor post organizátora dostal, musel nejprve podat přihlášku do výběrového řízení, ve které nesměl chybět již předběžný koncept víkendového programu. Od roku 2001 je součástí Národního zahájení Dnů evropského dědictví udělení titulu Nositel tradice lidových řemesel ministrem kultury České republiky a v Příboře tomu nebude jinak. Zájemci tak uvidí na jednom místě šikovné řemeslníky, kteří představí stará tradiční řemesla.

Slavnostní zahájení proběhne, za přítomnosti ministrů, starostů a návštěvníků, v sobotu 11. září, ovšem není zatím jasné, kde. „Nevím, jestli to bude v Příboře v městském parku nebo na náměstí. To jsme ještě neřešili,“ přiznal Strakoš. O stejném víkendu bude ve městě probíhat také tradiční pouť, čehož chce radnice využít. Kulturní program byl neměl být centralizovaný na jedno místo. Naopak, v různých koutech historického Příbora budou probíhat menší divadelní či hudební vystoupení. „Lidé budou chodit po městě a vždycky na něco narazí,“ dodal starosta s tím, že je již domluvena spolupráce s Muzeem Novojičínska, radnice osloví také památkový ústav.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska poskytuje na akci grant ve výši sto tisíc korun, zbytek financí na zahájení Dnů evropské kultury zajišťuje pořadatelské město, v tomto případě Příbor. Starosta má v plánu neutrácet pouze peníze z městské kasy: „Vzhledem k tomu, že je to vcelku velká společenská akce, tak do toho zaangažuji i sponzory,“ uzavřel Milan Strakoš.

Národní zahájení Dnů evropské kultury pořádalo, od jeho počátku v České republice v roce 1994, v Moravskoslezském kraji pouze jedno město. Byl to před dvanácti lety Nový Jičín.