Každoroční akce na mošnovském letišti, Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky představí nejmodernější pozemní i vzdušnou vojenskou techniku.

Nebe plné letadel. Víte, co vám lítá nad hlavou? Pomůže mobilní aplikace

Dva dny před startem akce se vzdušným prostorem nad Ostravou začínají prohánět nejrůznější letouny. Ve čtvrtek v poledne přiletěly tři stíhačky F-35A Lightning II a Deník byl u toho.

Tři americké a dva britské

„Nás to velmi těší, protože ostravské letiště a naše akce se stala v celé střední a východní Evropě jediná, kde se potká pět těchto nejmodernějších strojů - tři americké a dva britské. Cesta k tomu byla dlouhá. Měli jsme tady před dvěmi lety italskou F35 na statiku a loni holandskou F35 na průlet. Jejich počet je proto opravdu výjimečný,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda pořádající organizace Jagello 2000.

Přílet letounů F-35A Lightning II Demonstration TeamTeam vzdušných sil USA, 14.září 2023, Mošnov. pilotka Kristin „Beo' Wolfe.Přílet letounů F-35A Lightning II Demonstration TeamTeam vzdušných sil USA, 14.září 2023, Mošnov. na snímku pilotka Kristin „Beo' Wolfe.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Pro Dny NATO je výjimečná i skutečnost, že jeden ze tří stíhacích letounů bude v sobotu a v neděli pilotovat žena - známá americká pilotka Kristin “Beo“ Wolfeová. „V armádě je bojových pilotek asi tři až pět procent, takže jako ženy zase takové zastoupení nemáme. Stejné to je i jinde v letectví,“ řekla Wolfeová. Samotné ovládání stroje je podle pilotky poměrně jednoduché. „Co se týče ovládání letounu, tak to je paradoxně jednoduché, díky systémům, které letoun má. Let a taktiky už jsou ale věci, které se člověk učí několik let,“ popisuje Wolfeová. K letectví ji přivedl její otec, který působil rovněž v armádě.

Dopravní komplikace, davy lidí i nabitý program. Víkend v Moravskoslezském kraji ovládnou Dny NATO.
Dopravní komplikace, davy lidí i nabitý program. Víkend ovládnou Dny NATO

Letadlo F-35A Lightning II je moderní jednomístný stíhací a útočný letoun vyvinutý pro potřeby letectva mnoha zemí, včetně Spojených států amerických. Toto letadlo je součástí rodiny letounů F-35, která zahrnuje také varianty F-35B a F-35C, které jsou navrženy pro vertikální přistání a letadlové operace. F-35A bylo zakoupeno a provozuje několik zemí, včetně USA, Austrálie, Nizozemska, Belgie, Norska, Jižní Koreje a dalších. Toto letadlo bylo nasazeno ve více konfliktech a krizových situacích po celém světě. Letouny plánuje nakoupit i česká armáda.

V pohotovosti jsou i policisté

Letos se očekává i zvýšená účast Poláků. Policisté již s předstihem upozornili na očekávané dopravní komplikace, a to ve všech směrech. Na některých místech navíc probíhají stavební práce. Motoristé mohou v kolonách uvíznout na desítky minut, v krajních případech i na více než hodinu. Existuje však řešení, jak se problémům vyhnout - více zde.

Vlak jedoucí z Ostravy na letiště v Mošnově.
Dny NATO v Mošnově bez kolon? Řešením jsou speciální vlaky, jedou až k letišti

Dobrou zprávou je, že dokončit se u Mošnova podařilo nový kruhový objezd. Policisté se přesto připravují na kolony, v okolí letiště mohou být některé silnice uzavřeny. Co všechny Dny NATO letos nabídnout a na co se připravit se dočtete zde.