VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dny NATO v Ostravě začínají už ve středu

Ostrava - Návštěvníci osmého ročníku Dnů NATO vOstravě se mohou těšit na dosud nejatraktivnější program. Jen několik dnů před zahájením celodenní letecké show na Letišti Leoše Janáčka vMošnově mají organizátoři potvrzenou účast rekordního počtu devíti zemí a letounu Severoatlantické aliance. Vůbec poprvé se akce zúčastní Nizozemsko.

16.9.2008
SDÍLEJ:

Den NATO v Mošnově loni navštívilo rekordních šedesát tisíc lidí.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

„Právě Nizozemské královské letectvo (RNLAF) představí v Mošnově dnes již legendární a celosvětově známé vrtulníky AH-64D Apache a CH-47D Chinook americké výroby,“ sdělil Luděk Moravec z tiskového střediska Dnů NATO v Ostravě 2008. Podle něj bude diváckým vyvrcholením půlhodinové vystoupení špičkové akrobatické skupiny Patrulla Águila ze Španělska. „Její účasti si velmi vážíme, neboť se jedná o jejich jediné vystoupení v regionu střední a východní Evropy v letošním roce,“ dodává Zbyněk Pavlačík, předseda občanského sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce.
Mezi další lákadla bude bezesporu patřit účast dvou letounů včasné výstrahy AWACS z britského královského letectva a základny NATO v německém Geilenkirchenu. Oba letouny se již na mošnovském letišti v minulosti samostatně představily, vůbec poprvé ale budou k vidění na jednom letišti současně, což se podle leteckých odborníků stává jen výjimečně.

Na zemi

Dny NATO v Ostravě však nejsou jenom o ukázkách letecké či bojové techniky, bohatý a různorodý program bude probíhat také na zemi a dokonce i mimo letiště. V doprovodné programu se v sobotu 20. září 2008 na ploše mošnovského letiště a jeho okolí představí česká a polská protiteroristická jednotka, návštěvníci uvidí vystoupení zásahové jednotky celní správy, k vidění budou i legendární vozidla HMMWV, se kterými do Mošnova přijedou polští výsadkáři.

Doprovodné akce

Dny NATO v Ostravě ale nejdou jenom o letecké show na letišti. Jejich součástí budou také besedy, filmové projekce, semináře či prezentace vojenské a záchranářské techniky. Letošní ročník začne už ve středu 17. září 2008 akční show v Avion Shopping Parku Ostrava, pokračovat bude následující den promítáním v Minikinokavárně a následně besedami v Domě knihy Librex.

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě navíc bude věnován 90. výročí vzniku československého letectva. Organizátoři se proto rozhodli přizpůsobit část programu právě tomuto významnému výročí.

„Rádi bychom oslovili co nejširší veřejnost, především však mladou generaci, a poutavě jí připomenuli toto významné výročí,“ přibližuje Pavel Boháč, koordinátor projektu Dny NATO v Ostravě.

„Součástí programu budou projekce filmových dokumentů, besedy či setkání s válečnými veterány a odborníky na letectví.Navážeme tak na akce konané pro veřejnost v rámci dřívějších doprovodných programů, které byly, jak dokládá jejich návštěvnost i následná reakce publika, velice úspěšné,“ přibližuje Pavel Boháč, koordinátor projektu Dny NATO v Ostravě.

Novinkou budou projekce dokumentů o dějinách naší země pro střední školy. „Vznik československého letectva se logicky váže na založení Československé republiky, a tak se domníváme, že naše nabídka školy osloví,“ podotýká Boháč.
Na hodinové bloky spojené s krátkými besedami samozřejmě bude mít přístup i veřejnost.
Doprava

České dráhy v sobotu 20. září posílí vybrané spoje o další vozy. Některé dálkové vlaky navíc mimořádně zastaví ve stanici Studénka poblíž mošnovského letiště. Bude se jednat například o některé ranní spoje z Brna, z Prahy, z Vídně, Varšavy, Bohumína nebo Žiliny. Ze železniční stanice Studénka bude zajištěna kyvadlová autobusová doprava na mošnovské letiště.

Dopravu v sobotu 20. září posílí i Dopravní podnik Ostrava. Bude se jednat o autobusovou linku č. 33 mezi Ostravou a letištěm v Mošnově. Autobus bude vyjíždět pouze ze zastávky Dubina Interspar, v opačném směru pojede zastávky Mošnov SOM. Z Ostravy do Mošnova vyjede první posílený spoj v 8.20 hodin, poslední v 17.30 hodin. Jezdit bude asi v deseti- až patnáctiminutových intervalech. Z Mošnova bude posilový spoj jezdit od 9.50 do 18.30 hodin.
shrnuto …

1) Dny NATO v Ostravě 2008 se uskuteční v sobotu 20. září 2008 na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově.
2) Zatím potvrdilo účast 36 zahraničních letounů.
3) Vedle sedmičlenné formace akrobatické skupiny Patrulla Águila se ve vzduchu představí například holandský Demo Team, létající se supersonikem F-16, britské letouny Tornado a Hawk, britský AWACS, český JAS-39 Gripen a L-159.
4) Připraven je i doprovodný program v Domě knihy Librex na Smetanově náměstí v Moravské Ostravě, v Minikinokavárně Ostrava či v Avion Shopping parku.
5) Letošní show na mošnovském letišti bude opět přenášet zpravodajský kanál ČT24. Poprvé také se simultánními skrytými titulky.

Doprovodné akce

středa 17. září 2008, 16 – 18 hodin
Avion Shopping Park Ostrava
AKČNÍ ODPOLEDNÍ SHOW
Prezentace hasičské, policejní, záchranářské a vojenské techniky

čtvrtek 18. září 2008
Minikino kavárna Ostrava
JEDEN DEN S DOKUMENTY ČESKÉ TELEVIZE
Dopoledne:
Dva bloky pro studenty, promítání dvou dílů cyklu ČT Příběhy železné opony následované besedou s jejich hrdiny, autory a historiky
Odpoledne
13.30 – 16.00 hodin
panel na téma Dějiny komunistických časů a současné školství
Otevření diskuse pro prosincovou konferenci s názvem I mlčení je lež aneb Proč je nutné učit o komunistických zločinech
Večer
17.00 – 19.00 hodin
předpremiéra dokumentu ČT Ostrava Dopisy z cely smrti
beseda s autory dokumentu, synem generála Heliodora Píky Milanem Píkou a páterem Antonínem Huvarem
Doprovodný program:
výstava z Muzea v Hrabyni o generálovi Heliodoru Píkovi

pátek 19. září 2008
Dům knihy Librex Ostrava
BESEDY S PILOTY
14 hodin – oficiální zahájení cyklu besed
14.15 a –15.00 hodin – besedy s britskými piloty
15.45 hodin – beseda s německými piloty
16.30 hodin – beseda s polskými piloty
17.15 hodin – beseda s nizozemskými piloty
sobota 20. září 2008, 9 – 18 hodin
Letiště Leoše Janáčka Ostrava

SOBOTNÍ SHOW
Podrobný časový program najdou zájemci na www.natodays.cz

Autor: Šárka Mrvová

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
11

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Dívka zaujala porotu projektu

Desetiletá Nikol Harabišová ze Základní školy Lubina získala ve čtvrtek 7. prosince ocenění ve 13. ročníku projektu Dětský čin roku. Na Staroměstské radnici si převzala speciální cenu poroty.

Bezpečně do školky i do parku

Nového přechodu pro chodce se dočkali občané Nového Jičína u největšího městského parku Smetanovy sady v těsné blízkosti místní mateřské školy.

AKTUALIZUJEME

Lidi vzbudil silný otřes. Zemětřesení mělo epicentrum kousek od Ostravy

Chvíli před 4. hodinou ranní se v noci na neděli na celém severu Moravy a ve Slezsku najednou probudily tisíce lidí. 

Meteorologové varují před extrémně silným větrem

Meteorologové vydali výstrahu před extrémně silným větrem. Ta platí i pro Moravskoslezský kraj od nedělní 16. hodiny až do úterního poledne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT