Dny evropského dědictví v Příboře začaly i letos již v pátek 11. září, stěžejním dnem byla sobota. Program začal V. příborským muzejním ránem, jehož součástí bylo zahájení výstavy „Dámy a pánové, držte si klobouky!", která bude k vidění v prostorách Muzea a pamětní síně Sigmunda Freuda až do 29. listopadu.

„Výstava je prezentovaná ze sbírek Muzea Novojičínska. Je to vlastně vyčleněná kolekce, která již druhým rokem putuje po muzeích. Byla i na dvou štacích na Slovensku a do dnešního dne ji navštívilo na sto padesát tisíc návštěvníků," uvedl pro Novojičínský deník autor výstavy, Radek Polách z Muzea Novojičínska.

Expozice čítá asi 180 klobouků a pokrývek hlavy od začátku 19. století, prakticky až do současnosti. Radek Polách připomněl, že sbírku začal v roce 1909 vytvářet Otakar Hrabě, vydavatel Kloboučnických listů v Praze. Ve formě stálé expozice je možné klobouky vidět v Žerotínském zámku v Novém Jičíně. Putovní forma výstavy byla pro Příbor rozšířená o koupací a lázeňské čepice, či unikátní církevní a liturgické pokrývky hlavy.

„Zpracovali jsme pro tuto výstavu i historii firmy Ignáce Flusse v Příboře, což byla velká továrna, která měla v době svého největšího rozkvětu více zaměstnanců než dnes Tonak. Svými rodovými vazbami byla spojena s firmami Moser a Becher a s příborským rodákem Sigmundem Freudem," doplnil Radek Polách s tím, že Příbor je v rámci kloboučnického řemesla asi o třicet let starší než Nový Jičín.

Hned poté, v refektáři piaristického kláštera, předal starosta Příbora Bohuslav Majer Cenu starosty města Příbor osmi vybraným osobnostem.

„Při rozhodování o přidělení této ceny jsem vycházel z platné směrnice a z návrhu občanů, klubů, spolků pro letošní rok 2015," zmínil se při slavnostním aktu příborský starosta.

V tu dobu již lidé mohli procházet zdarma zpřístupněnými příborskými památkami a od 14 hodin je čekal až do večera na náměstí zábavný program.

V neděli byla na příborském náměstí Sigmunda Freuda k vidění po celý den putovní výstava „Má vlast cestami proměn", hudební složku obstarala v městském parku známá skupina Legendy se vrací.

Držitelé Ceny starosty města PříborMetoděj Beran –za dlouholeté vedení divadla Beránek
Josef Sedoník – za celoživotní přínos v oblasti hudební tvorby
Rudolf Volný – celoživotní práci v lesnictví a myslivosti
Ivo Lacný – vedoucí a dirigent Dechového orchestru mladých Příbor
Josef Jaluška – za práci ve svazu včelařů
Marie Šupová – předsedkyně Společnosti Sigmunda Freuda
Jiří Slaný – prezident BK Příbor
Miroslav Olšaník – dlouholetý zastupitel