VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Frenštátu pod Radhoštěm přijel ministr

Frenštát p. R. /FOTOGALERIE/ - V pátek dopoledne zavítal mimořádně do Frenštátu pod Radhoštěm ministr Martin Kuba. Ten po debatě se starostkou města slíbil, že navrhne vládě, aby radnici pomohla s finančně nákladnou demolicí.

22.2.2013
SDÍLEJ:

Na snímku starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou. Foto: Deník/Adam Knesl

Původně měla být dlouhodobě plánovaná cesta ministra průmyslu a obchodu do Moravskoslezského kraje především o setkání s místními podnikateli. Nedávné tragické události v beskydském městě ho však zavedly také do Frenštátu.

„Byla možnost se tady zastavit, tak považuji za naprosto přirozené, když člen vlády tudy projíždí, aby se zastavil za paní starostkou a zeptal se, jestli není něco, v čem by teď vláda mohla zdejší samosprávě pomoci," řekl ministr Kuba po jednání se starostkou Zdeňkou Leščišinovou. Prioritou města je momentálně náročná demolice výbuchem zničeného domu, na kterou radnice ihned po tragické události vyčlenila jeden milion korun. Ten však zdaleka nestačí, a tak právě zde by mohl kabinet premiéra Nečase Frenštátu pomoci. „Bezesporu se ukazuje, že ta první finanční investice na demolici bude větší, než město předpokládalo, a já myslím, že je to jedna z věcí, kde by se do toho vláda mohla zapojit. Budu o tom chtít mluvit s panem premiérem," oznámil ministr a jedním dechem ocenil mimořádnou solidárnost lidí i firem: „Aktivity tady ve městě jsou velmi vysoké, což je samozřejmě dobře, a je třeba za to poděkovat."

Starostka Leščišinová přiznává, že pomoc, kterou město potřebuje, je veliká. „A já si nesmírně vážím toho, že představitel vlády projevil zájem a přišel nám nabídnout pomoc," řekla. Starostka zamířila, společně s ministrem, z radnice pěšky ke zničenému paneláku na ulici 6. května s číslem popisným 39, ze kterého se ozývaly zvuky motorové pily. Práci zde měli především tesaři, a proč, to vysvětlil Zdeněk Bartoš, vedoucí odboru správy majetku města: „Musí se stabilizovat veškerá podlaží, tesaři zde dělají výztuhy a zajištění, aby nedošlo k narušení společné stěny. Zítra přijede další odborná firma, která bude odřezávat jednotlivé panely, budou odebírány, a postupně tak bude probíhat demolice tohoto domu."

Právě společná zeď s vedlejším domem stejného typu je nečekaným problémem, který demoliční práce prodlužuje i prodražuje. „Bláhově jsme si mysleli, že milion korun bude na demolici stačit. Už teď jsou ty částky dvoj- až trojnásobně vyšší, a to ještě nejsme u konce. To jsou věci, se kterými potřebujeme pomoct," připustila starostka. Komplikace to přináší i lidem žijícím ve vedlejším domě. Vrátit zpět do svých domovů se nemohou ani po šesti dnech od ničivého výbuchu plynu, a podle všeho si ještě počkají i další dny. „Netroufám si říct, jak dlouho budou demoliční práce trvat," přiznává Bartoš s tím, že jasněji by mohlo být během víkendu.

K TÉMATU

Poslední dětský pacient je doma

Z ostravské fakultní nemocnice v pátek propustili dalšího pacienta, který byl zraněn při výbuchu domu ve Frenštátě pod Radhoštěm.

"Po dohodě s rodinou a zvážení akutálního zdravontího stavu byl do domácího ošetřování propuštěn poslední dětský pacient," uvedl mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Dodal, že v nemocnici stále zůstávají tři lidé ve vážném stavu.

"Jejich zdravotní stav se bohužel nijak zásadně nezměnil a stále zůstávají hospitalizováni na jednotce intenzivní péče," řekl mluvčí Oborný.

Sbírka se blíží k deseti milionům

Chuť pomoci rodinám postiženým výbuchem v domě číslo 39 ve Frenštátě pod Radhoštěm neopadává.

„Ráno jsme měli krizový štáb, tak jsme zjišťovali i současnou situaci. V pokladničkách, na pokladně finančního úřadu a na kontě byla částka kolůem devíti a půl milionu korun," uvedla v pátek 22. února pro Deník starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Ministr Martin Kuba přijel v pátek 22. února do Frenštátu. Starostce slíbil, že projedná ve vládě a s premiérem pomoc s uhrazením nákladů na demolici zničeného panelového domu.

Autor: Adam Knesl

22.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT