Do Kopřivnice po roce opět „přiletí“ Kafka. Místem konání této, svého druhu jedinečné, přehlídky regionální a televizní tvorby bude, jako již tradičně, kopřivnické kino Puls.

Začátek akce, kterou má již čtrnáct let pod patronací Kabelová televize Kopřivnice, pořadatelé naplánovali na pátek 22. října. Přehlídka bude, stejně jako v předchozích letech, dvoudenní. Během pátečního i sobotního dne se návštěvníkům představí práce těch, jež zpracovávají a zajišťují regionální zpravodajství nebo vytvářejí své vlastní pořady.

Počet účastníků, kteří se do čtrnáctého ročníku Kafky přihlásili, svědčí o její oblíbenosti. Podle jednoho z hlavních pořadatelů přehlídky, Davida Monsporta, se do termínu uzávěrky zaregistrovalo sedmadvacet regionálních studií a televizí. Ty nejsou jen z České republiky, ale také od našich východních sousedů, ze Slovenska. „Do soutěže je tak přihlášeno osmdesát snímků, a to v kategoriích publicistika, zpravodajství, dokument, reklama a Kafka s úsměvem,“ informoval Monsport.

O vítězích v prvně jmenovaných kategoriích bude rozhodovat odborná porota. Ta letošní bude navíc v mezinárodním složení. „V porotě, sestavené z opravdových televizních profesionálů a mediálně známých tváří, letos zasedne například Lenka Paláková, Jan Tuna, Martin Lokšík, Katarina Začková nebo Stanislav Motl,“ uvedl Monsport s tím, že k uvedeným snímkům se odborníci na slovo vzatí budou vyjadřovat po odvysílání jednotlivých bloků, v takzvaných workshopech. Ty ale nebudou jedinou možností, jak se s odbornou porotou setkat, popřípadě prodiskutovat téma či příspěvek, který účastníky a návštěvníky bude zajímat. „V rámci přestávek a společenského večera budou moci účastníci i hosté s porotci prodiskutovat jak pracovní záležitosti , tak například zajímavosti z oblasti televizní tvorby,“ upozornil pořadatel.

Možnost vyjádřit se k promítaným příspěvkům bude mít nejen porota, ale také samotní diváci. Právě oni totiž rozhodnou o vítězi poslední ze jmenovaných kategorií, Kafky s úsměvem. Diváci,stejně jako její účastníci, budou mít možnost s odbornou porotou prodiskutovat témata, která je zajímají. „Kafku jsem již několikrát navštívila a moc se mi tam líbilo. Média jako taková mě zajímají a bylo zajímavé nahlédnout do zákulisí vysílání televize či do toho, jak se správně natáčí dokumenty,“ uvedla jedna z loňských návštěvnic Kafky.

Pořadatelé ani v letošním roce nezapomněli na seminář, který je nedílnou součástí kopřivnické přehlídky. „Jeho ústředním tématem bude letos problematika monitoringu televizního vysílání,“ dodal Monsport.

Začátek projekce přihlášených příspěvků je naplánovaný na pátek 22. října, a to od 9 do 19 hodin. V sobotu 23. října se bude od 9 do cca 15 hodin promítat zbytek. Poté přijde na řadu předávání cen pro nejlepší regionální televizní studia.