Člověk od lesa čeká spoustu stromů, trávy, jehličí, hmyzu a sem tam nějakou tu jedlou houbu. Co ale dělat v případě, když na houbaře vykoukne ruční granát? Takováto nepříjemnost se tento týden stala jednomu muži, který se vydal do Hodslavic, konkrétně do části Domoraz na houby.

Naštěstí zachoval chladnou hlavu a zavolal na policii, aby přijela nález zajistit. „Policisté Pyrotechnické služby, expozitura Frýdek-Místek po ohledání potvrdili, že se skutečně jedná o ruční granát F1, ovšem bez zápalky i náplně. Munici následně zajistili a odvezli k likvidaci," informoval o podrobnostech případu novojičínský policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Bylo by příjemné vědět, že se takový nález odehraje jednou za deset let. Ale naneštěstí jsou lesy, louky, pole i zahrady stále poznamenány válečnou dobou a tak se takřka co chvíli najde nějaký ten zrezivělý zabiják. Nedávno to byla například nevybuchlá munice v Životicích u Nového Jičína. „Pracovník jedné firmy při výkopových pracích poblíž místní skládky nalezl předmět připomínající munici," uvedl již dříve Zbyněk Tomšík. Tušení pracovníka nezklamalo, pyrotechnici munici identifikovali jako dělostřelecký granát ráže 115 milimetrů.

Když jsou tyto případy tak časté, jaký je správný postup při nálezu takovýchto nechtěných pokladů? Policisté doporučují hlavně se neukvapit a situaci nepodcenit. Stará munice sice může být vyhořelá, ale na druhou stranu je tu i šance, že se zachovala a právě vlivem koroze a dalších vlivů je náchylná k výbuchu. Proto je nejlepším postupem munice se vůbec nedotýkat, a to ani jinými předměty. Tedy, nešahat na ně a ani do nich větvemi nestrkat. Stačí je viditelně označit, vytočit linku 158 nebo 112 a nález oznámit. Pyrotechnici už si s municí umí poradit a odvezou ji k bezpečné likvidaci.