Stovky lidí každý den dochází ať už jako zaměstnanci nebo pacienti do areálu novojičínské nemocnice a drtivá většina z nich zde míří od centra. Problém, který už dnes patří minulosti, byl ten, že právě z tohoto směru nebyl žádný přechod pro chodce. Lidem sloužila „zebra" až u kostela, byla však na horizontu a řidiči často viděli chodce na poslední chvíli. Také zde došlo k tragické nehodě.

Starý přechod byl zrušen

Dlouho se mluvilo o nutnosti vybudovat v této části města bezpečný přechod a lidé se konečně dočkali. Radnice zde za více než půl milionu korun vybudovala přechod i s dělicím ostrůvkem a osvětlením. „Původní přechod pro chodce byl nevyhovující a nebezpečný. Po dohodě s dopravní policií jsme proto vybudovali přechod nový. Je v blízkosti parkoviště, autobusových zastávek, ústí u něj chodník ze Smetanových sadů, kde je nejen park, ale i dětská hřiště," řekla Ivana Morisová z odboru majetku, rozvoje a investic novojičínské radnice.

Nový přechod je bezbariérový, s bezpečnostními prvky pro nevidomé. Z dotace bylo uhrazeno jeho nasvícení. „Původní místo k přecházení bylo zrušeno. V souvislosti s tím byly upraveny chodníky a některé plochy byly zatravněny," doplnila Morisová. Po podobných bezpečnostních úpravách volají i další lokality ve městě.

Další problémová místa

Lidé v diskusi na facebookovské stránce Nového Jičína navrhují zřídit přechod u mateřské školy u Smetanových sadů nebo u Střediska volného času Fokus. Zde je situace podobná, jako byla u nedaleké nemocnice. Přechod tu sice je, ale ze špatné strany a ne od centra. Navíc, kromě střediska je nedaleko knihovna, školka i základní škola a děti se zde pohybují po celý den. Nový přechod je zde však těžké zřídit kvůli křižovatkám.

Velké změny ještě letos nastanou ve městě u škol v Komenského ulici. Lidé naproti nim bydlící s nimi sice příliš nesouhlasí, radnice si však od nich slibuje bezpečnější situaci v okolí školních budov. Komenského ulice bude po letních prázdninách jednosměrná, bude zde nové přechody i úprava v parkování. Právě ta dělá usedlíkům největší vrásky na čele.