Tento pátek si jej budeme moci poslechnout v novojičínském náměstí. Autor cenami ověnčeného Anděla tady vystoupí se svým bandem.

„Jsem anděl, co tě dostal na povel…“ začíná dnes už notoricky známý hit Xindla X, dnes asi nejznámějšího představitele hiphopového folku u nás. Právě tenhle song si taky trochu symbolicky připsal dvě nominace na udělené prestižní ceny Anděl. Tento pátek nejen jej uslyšíme na novojičínském Masarykově náměstí.

Xindl X je pražský rapper s kytarou, který se pokouší nalézt nový přístup k českému písničkářství. Tvoří auto - protest - songy, ve kterých kombinuje hip hopové frázování s folkem, jazzem a blues. Těžištěm písní však zůstávají texty, ve kterých má stejnou váhu pokus o osobní výpověď, jako smysl pro ironii.

Xindl X už má za sebou celou řadu ocenění. Jako písničkář vyhrál na Pražské portě. Získává také cenu diváků a jeho píseň Dysgrafik je vyhlášena nejlepší písní. Před tím zvítězil s písní Styky v soutěži Inkubátor na portálu iLegálně.cz a také se stává vítězem Českého národního finále festivalu Porta. Týden nato vítězí i v písničkářské kategorii na festivalu Zahrada. „Mnoho lidí asi překvapí, že stále populárnější televizní seriál Comeback, v sobě nese jeho nápady – podílel se totiž na jeho scénáři a napsal pro něj dvě nexindlovské písně Vsákneš se do mě jako déšť a Krev, pop a slzy,“ připomněl pro Region hudební publicista Richard Boryna.

K filmu Vy nám taky šéfe! Zase Xindl X otextoval a nazpíval čtyři písně na hudbu Tomáše Poláka z Mig 21. Jeho poslední album Návod ke čtení manuálu získalo nominaci na cenu Anděl v kategorii nejlepší folk a country album.

Na náměstí vystoupí Xindl X spolu se svým bandem v pátek 2. července od 20 hodin. (mer)