Jedna z nejvýznamnějších osobností našich dějin přijela na Masarykovo náměstí stylově v historickém voze před místní radnicí. Slavnostní salvou a pořízením fotografie pak prezident Masaryk zamířil na připravené pódium, kde ho už čekal starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

„Dovolte, pane prezidente, abych vás přivítal na našem krásném historickém náměstí, které jsme mimochodem pojmenovali k vaší poctě právě po vás. Vaše jméno je neoddělitelně spojeno s moderní českou státností a právem patříte k největším postavám naší historie. Vy jste se ze všech nejvíce zasloužil o vznik Československa,“ řekl starosta na adresu T.G. Masaryka.

Tomáš Garrigue Masaryk navštívil díky divadelnímu představení náměstí v Novém Jičíně.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Prezident před slušně zaplněným náměstím, zejména místními školáky, měl na úvod proslov k národu. Připomněl demokratickou cestu, na jejímž konci byl vznik našeho státu, a také poukázal na nedostatky doby.

„Problém dneška je především mravní. V celém veřejném životě, hospodářském a politickém, musíme se vzdát vší násilnosti. Dělejme konečně všichni politiku rozumnou a poctivou,“ pronesl prezident Masaryk slova, poplatné době nejen roku 1918, ale i té současné.

Historickou rekonstrukci doprovázely dobové reálie, o fiktivní výjevy se postaral Klub vojenské historie Fénix Nový Jičín. Na Masarykově náměstí v pátek nechyběli ani členové organizace Junák a tělocvičného spolku Sokol.

Na závěr féerie pak zahrála hymna Československa i tehdejších spojenců mladé republiky v srdci Evropy.

Hřiště a herní prvky jsou od pátku 15. června v areálu sportovní haly a koupaliště v Novém Jičíně.
OBRAZEM: Ve městě je nový herní areál