Cirkus patří odedávna k životu ve městech i na vesnicích. Jeho osazenstvo vždy přinášelo lidem smích, zatajený dech i vědomí, že lidské tělo dokáže neuvěřitelné věci. Cirkus Bernes nebyl na začátku 30. let minulého století jiný. Zakládali jej tehdy Ludvík a Anna Berouskovi. Sám Ludvík Berousek byl pátou generací slavného rodu a díky svým potomkům, jichž bylo dohromady deset, rozšířil tehdy mladý cirkus v úchvatnou podívanou, která ve své době neměla v českých zemí konkurenci. Dobu slávy vystřídal poměrně rychle smutek, neboť v roce 1950 byl cirkusový podnik znárodněn. Trvalo více než čtyři desetiletí, než sebral jeden z nejmladších synů původního zakladatele odvahu a podnik znovu obnovil. Berouskové se tak znovu dostali do čela cirkusové scény a právě jejich podnik Bernes lze v těchto dnech navštívit v Novém Jičíně.

A co návštěvníci uvidí? Představí se akrobaté na volných žebřících, žongléři s noži a také akrobat oceněný zlatou medailí na světovém festivalu v Paříži. V cirkusové manéži nechybí ani drezúra psů, opic, poníků, koz a pštrosů, opice na ponících nebo volný výcvik sibiřských a afrických velbloudů.

Bernesovým unikem je klaun Harlekýn, kdysi četný host manéží, dnes již bohužel spíše rarita. „Novinkou, oproti loňskému roku, je vysoká škola jezdecká, která bude mít formu spíše divadelního představení. Jmenuje se to Příběh klauna, který prožívá svůj sen v manéži," zmínil principál Berousek. V tomto čísle se předvede šestice ušlechtilých friezských královských koní. Těmto koním, jež málem zmizeli z povrchu Země, se rovněž říká černé perly, neboť jsou charakterističtí svou barvou, a proto jsou nepostradatelní například při slavnostních pohřbech.

Mezi dobré zprávy patří i to, že se cirkusu narodilo mládě lamy a po trávě v ohradě poskakují čtyřdenní kůzlátka.

Vstupenky na představení lze zakoupit půl hodiny před zahájením programu nebo v předprodeji. „Zájemci si mohou zajezdit na velbloudech," upozornil na závěr principál cirkusového podniku.