Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do přírody vyletí další dvě orlí mláďata

Bartošovice /FOTOGALERIE/- Mláďata Lia a Miko a zraněná Hanka. Tito orli opustí již v nejbližších týdnech Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích v rámci projektu Návrat orla skalního do České republiky.

16.7.2009
SDÍLEJ:

Dvě orlí mláďata, Liu a Mika, přesunuli pracovníci bartošovické záchranné stanice do vypouštěcího zařízení v Beskydech. Zde čekají na vypuštění do volné přírody.Foto: Jan Kašinský

Unikátní projekt, při kterém jde o navrácení orla skalního do ČR, běží u nás již čtvrtým rokem. První mláďata byla v rámci projektu vypuštěna do přírody v roce 2006. „Letos připravujeme na vypuštění samici Liu, která byla donedávna v péči orlice Diny v naší záchranné stanici. Samec Miko byl rovněž v péči handicapované orlice, ale v Záchranné a rehabilitační stanici v Zazrivé na Slovensku,“ přiblížil Petr Orel, vedoucí bartošovické záchranné stanice.

Obě mláďata, Lia a Miko, jsou již ve vypouštěcím zařízení v Beskydech. Zde budou ve voliéře o rozměrech 10 krát 8 krát 4 metry umístěna až do data vypuštění. „To předpokládáme v první dekádě srpna. Mezitím mláďata ve voliéře zesílí, dospějí, dorostou jim péra a také zvládnou drobné přelety,“ vysvětlil Petr Orel. Současně doplnil, že několik dnů před vypuštěním se ke dvěma mláďatům připojí také orlice Hanka. „Tu jsme nalezli letos koncem března zraněnou, když se po dosednutí na sloup vysokého napětí popálila elektrickým proudem,“ přiblížil Orel a dodal, že vyléčení Hanky se dá považovat za malý zázrak. Úspěšnost vyléčení totiž bývá v takovýchto případech zcela minimální. „Hanka je dnes ve velmi dobré kondici, zranění již nejsou patrná a v současné době probíhá její závěrečná rehabilitaci před vypuštěním,“ upřesnil vedoucí záchranné stanice.

Podle Petra Orla dojde letos k vypuštění pouze dvou mláďat z důvodu velmi špatné hnízdní sezony orlů skalních na Slovensku. „Vypadá to, že bude vypuštěno okolo dvaceti mláďat, což je jenom padesát procent toho, co bývá vyvedeno v běžných letech,“ vysvětlil Orel s tím, že řada orlích párů nehnízdí a v několika případech byly snůšky opuštěné nebo neoplozené. „Tento rok je možná nejhorší za celé mnohaleté období, kdy je populace tohoto dravce na Slovensku velmi podrobně monitorována. Jsme proto velmi vděčni i za tato dvě nádherná mláďata. Z hlediska realizace projektu je totiž důležité, aby nedošlo k přerušení vypouštění,“ uvedl Orel.

Již v příštích týdnech bude volnou přírodou prolétat samice Lia a samec Miko. Lia prý dostala jméno po vnučce spoluautora projektu Oty Závalského. „Samec Miko, který měl být původně Mášou, ale ze samice se nakonec vyklubal samec, dostal jméno od slovenských kolegů,“ usmál se Petr Orel a dodal: „Ti si vzpomněli na našeho současného ministra životního prostředí, který v dobách svého působení na České inspekci životního prostředí velmi intenzivně spolupracoval na ochraně orlů skalních na Slovensku,“ doplnil Orel.

Autor: Markéta Kovalová

16.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení