Takovéto soutěže aktuálně probíhají také na některých místech Novojičínska, a to například v Kopřivnici či ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Kvetoucí město 2016 je tématem letošního fotografického klání ve Frenštátě pod Radhoštěm, které účastníkům nabízí hned dvě kategorie. Ta první je určená pro snímky kvetoucích oken či balkonů, druhá naopak prezentuje kvetoucí předzahrádky a veřejná prostranství ve městě.

„Přihlásit do soutěže se mohou všichni zahrádkáři a milovníci květin a zeleně, kteří chtějí veřejnosti ukázat výsledky své práce. Stejně tak je mohou přihlásit jejich rodinní příslušníci, přátelé či známí," vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí frenštátského městského úřadu Eva Spurná a také upozornila, že podmínkou zaslaných snímků je to, aby zvěčněná místa byla viditelná pohledem z veřejně přístupné komunikace či prostranství.

Zájemci mohou vybrané fotografie zasílat už jen posledních pár dní, do konce prvního měsíce prázdnin, a to v digitální podobě. Ke snímku je ovšem nutné připsat jméno soutěžícího, jeho adresu a telefonní kontakt, a to vše odeslat poštou na adresu frenštátského úřadu nebo na emailovou adresu petr.vasicek@mufrenstat.cz.

ROZHODNE VEŘEJNOST

Jak dále Eva Spurná uvedla, zoufat nemusejí ani ti, kteří se chtějí do soutěže zapojit, avšak nemají k tomu potřebné prostředky či vybavení. „Občané, kteří nemají možnost si květinovou výzdobu nafotit sami, si stále ještě mohou domluvit nafocení na odboru životního prostředí," potvrdila vedoucí odboru. Soutěž letos doprovází také novinka v podobě odlišného způsobu hlasování. O celkových výsledcích tentokrát rozhodnou lidé z řad široké veřejnosti. Ti budou moci hlasovat od poloviny srpna na webových stránkách města nebo prostřednictvím hlasovacích lístků, které budou k dispozici na recepci městského úřadu. Autoři tří nejlepších snímků v každé kategorii se mohou těšit na hodnotné ceny.

Druhá fotografická soutěž nazvaná Kopřivnice mýma očima probíhá v těchto dnech také v Kopřivnici. Přihlásit se do ní mohou začátečníci i profesionálové, kteří svým fotoaparátem zvěční památku, krajinu, přírodu, kulturní či společenský život ve městě. „Každý fotograf může zaslat až pět soutěžních fotografií. Každá z nich musí obsahovat krátkou informaci název, autora a místo vyhotovení," uvedli vyhlašovatelé ze spolku Katolické besedy v Kopřivnici s tím, že snímky je možné zasílat na emailovou adresu info@katolickabeseda.org, a to nejpozději do 31. září.

Z vybraných fotografií pak vznikne v Katolickém domě výstava, v rámci jejíž vernisáže budou nejlepší autoři také oceněni.

Ivana Reková