VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do zámku v Nové Horce už se ženy vrátit nechtějí

Studénka-Nová Horka, Nový Jičín – Někteří záměru fandí, jiní jej kritizují. Řeč je o takzvané transformaci sociálních služeb, kdy se jednotlivá zařízení snaží najít pro své klienty bydlení, v němž se naučí samostatnosti, a postupem času se tak mnohem lépe a rychleji začlení do společnosti, místo toho, aby byli zavření v „ústavech“.

19.7.2011
SDÍLEJ:

Klientky mají v chránénném bydlení své každodenní povinnosti, s nimiž jim pomáhají asistentky.Foto: Deník/Adam Knesl

STAV PO ROCE

Zámek Nová Horka poskytuje služby lidem se středně těžkou a těžkou mentální retardací, případně se sníženou schopností sebeobsluhy, přidruženou tělesnou vadou či se pohybující pomocí kompenzačních pomůcek. V rámci transformace se vedení rozhodlo realizovat chráněné bydlení v jedné z vilek na Slovanské ulici. V červenci loňského roku se začalo s rekonstrukcí a v říjnu už se do domu nastěhovaly první klientky.

„Klientky chráněného bydlení žijí naprosto odlišným způsobem života, než jakým žily v ústavním prostředí na zámku. Většina z nich dochází pravidelně do sociálně terapeutických dílen v Novém Jičíně, do nichž jezdí MHD. Některé jezdí samostatně. Podpora asistentů je individuální a u každé klientky odlišná. Klientky se snaží hospodařit s penězi, docházejí si do obchodů, k lékaři, do kulturních zařízení apod, což dříve nebylo takovou samozřejmostí. Dvě klientky, které v ústavním prostředí verbálně nekomunikovaly a působily spíše zakřiknutě, dnes dokonce díky té změně začaly mluvit a staly se plnohodnotnými členy domácnosti,“ potvrdil v pondělí ředitel zařízení Lukáš Spurný a vzápětí dodal: „Časem se ukázalo, že dvě z klientek jsou natolik samostatné, že nepotřebují takovou podporu asistentů a během podzimu se přestěhují do bytu na Dlouhé ulici, který máme v majetku a začínáme jej rekonstruovat pro další chráněné bydlení. Klientky jsou zde opravdu spokojeny. Dokládá to fakt, že do zámku se jedou nanejvýše podívat na krátkou návštěvu, ale vrátit by se sem nikdy nechtěly,“ uzavřel Spurný.

Autor: Věra Růčková

19.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT