Jako první zakročila Telefónica O2. Ta přestala s loterijní společností dočasně spolupracovat od čtvrté hodiny odpolední. O dvě hodiny později ji následoval T-Mobile. Vodafone vyřadil možnost dobíjení kreditu skrze terminály Sazky až o půlnoci.

Mobilní operátoři zdůvodňují, že jim jde ale především o spokojenost zákazníků, a tak podnikají veškeré kroky, aby se jich to dotklo co možná nejméně. „Jsme si vědomi, že toto opatření může znamenat komplikace pro zákazníky. Mohu však všechny ujistit, že možností dobití je celá řada a že uděláme vše pro to, aby dopad na zákazníky byl minimální,“ komentoval situaci Milan Vašina, generální ředitel společnosti T-Mobile.

Také kvůli tomu T-Mobile uvedl do prodeje mimořádnou edici dobíjecích kuponů v hodnotě 250 korun. Podobně zareagoval i Vodafone.
„Uvedli jsme na trh nový předplacený kupon v hodnotě 200 Kč, který je další alternativou ke stávajícím dobíjecím kuponům v hodnotě 500 Kč a 1200 Kč,“ potvrdil Miroslav Čepický, mluvčí společnosti.

Telefónica OŖ zřídila pro své uživatele pro případ nouze službu O2 Rezerva. Mluvčí Martin Žabka ji popsal následovně: „O2 Rezerva zákazníkům poskytne okamžitou půjčku kreditu ve výši třiceti korun. Tato částka se zákazníkovi strhne z účtu po dalším dobití. K získání kreditu stačí zavolat na číslo *107*#.“

Devět dalších možností
Tímto však provozovatelé mobilních sítí nekončí. Vznikají seznamy mnoha jiných způsobů, jak si mohou zákazníci kredity dobíjet. Telefónica O2 nabízí devět dalších možností. Z pohodlí domova si mohou mobilní uživatelé dobít kredit pomocí pevné linky, dobíjecího kuponu, který je možné zakoupit v trafikách, na poště, ale i v hypermarketech, přes internet a GSM banking anebo z účtu zákazníka se smlouvou.

Dalšími alternativami jsou bankomaty, obchodní řetězce jako Rossman, Globus, Billa, Jednota, COOP, Datart, Electroworld a další, terminály partnerů Telefóniky O2 jako například čerpací stanice Agip, Aral, Benzina, OMV, Shell, sázkové kanceláře Tipsport nebo operátor banky. „Společnost Vodafone kromě těchto služeb umožňuje zákazníkům předplatit si kartu skrze Samoobsluhu Vodafone, na terminálech společnosti Lekkerland či osobně ve více než 140 značkových a frančízových prodejnách Vodafone,“ doplnil Čepický. Mobilní operátor T-Mobile se pak přiklání ke všem výše uvedeným variantám.

Mapy na internetu vyhledají místo pro dobití

Dále T-Mobile a Telefónica O2 vytvořily dokonce i interaktivní mapy, které dokážou vyhledat nejbližší místo pro dobití kreditu. Mapy jsou přístupné na internetových stránkách společností.

Důvodem dočasného zastavení dobíjení kreditů mobilních společností je to, že Sazka dluží operátorům peníze za dobíjení předplacených karet v částkách řádově dosahujících desítek milionů korun. Veškeré výdělky za dobíjení kreditů však patří nejen Sazce. Ta by si měla nechat pouze svůj podíl a zbytek přeposlat na účty mobilních operátorů.

Tuzemské mobilní sítě však nejsou jedinými společnostmi, kterým Sazka peníze dluží. Podle serveru ihned.cz Sazka v dopise adresovaném insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi uvedla, že dluží i pojišťovnám, ČEZ, Veolii a dalším společnostem, které umožňují platby svých služeb přes terminály Sazky.

MARTINA KONEČNÁ