Závěr roku nepatří k obdobím, kdy by pracovníci úřadu práce ve své evidenci nezaměstnaných škrtali jména. Přesto však i v jedenáctém měsíci míra nezaměstnanosti na Novojičínsku klesla. Seznam uchazečů klesl oproti předchozímu měsíci o čtyřicet, na aktuální hodnotu 4434. Výraznější změnu k lepšímu pak nabízí meziroční srovnání. Přesně před rokem nemělo práci v okrese o téměř 900 lidí více než nyní.

Meziměsíční pokles nezaměstnaných osob byl zaznamenán v pěti okresech Moravskoslezského kraje. Největší pokles byl v okresech Ostrava (-2,1 %) a Karviná (-1,0 %), meziměsíční nárůst

nezaměstnaných byl naopak zaznamenán v jednom okrese, a to na Bruntálsku (+0,7 %). „Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázaly čtyři okresy, nejvyšší byl v okresech Karviná (10,3 %), Ostrava (8,8 %) a Bruntál (8,5 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Nový Jičín (4,0 %) a Frýdek-Místek (4,4 %)," stojí v aktuální statistice.

Co se týče volných míst, těch zaměstnavatelé v našem regionu nabízejí momentálně něco přes dva tisíce, a jedno tak připadá na dva uchazeče v evidenci úřadu práce. Největší zájem je o pracovníky v úklidu, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, nástrojaře, prodavače, svářeče, seřizovače strojů, pracovníky ostrahy či číšníky-servírky a kuchaře.

Při bližším pohledu na okres je zřejmé, že největší šanci najít práci mají lidé v lokalitách Novojičínska a Kopřivnicka, ovšem oproti minulosti nevykazuje špatná čísla ani Odersko. Zde je již dlouhodobě největší míra nezaměstnanosti, ale momentálně dosahuje hodnoty pouhých 4,7 procenta. Stále se tak jedná o celorepublikový podprůměr (4,9%) a třeba na Karvinsku jsou tytéž hodnoty více než dvojnásobné.