Hromadné propouštění v České poště, která bude od 1. července bez náhrady rušit pobočky, se v Moravskoslezském kraji dotkne více než dvou stovek lidí. Pošta už předložila Úřadu práce podrobnější čísla. V celé republice by mělo být zrušeno 2269 míst.

V seznamu, který má Deník k dispozici, je 300 poboček, které by po 1. červenci neměly existovat. V Moravskoslezském kraji se jedná o osmačtyřicet poboček, což je v rámci krajů České republiky nejvíce. Z pohledu měst se má rušit nejvíce poboček České pošty v Praze, a to pětatřicet, druhým nejpostiženějším městem bude Ostrava, kde má ukončit provoz devatenáct poboček.

Český premiér Petr Fiala
Pošta je v současné podobě neudržitelná. Problémy se hromadily roky, říká Fiala

„Materiál, který připravil Český telekomunikační úřad, a který předpokládá zajištění dostupnosti poštovních služeb i při snížení počtu poboček ze současných 3200 na 2900, je stále v mezirezortním připomínkovém řízení. Není jasná jeho definitivní podoba,“ zdůraznil mluvčí České pošty Matyáš Vitík a dodal, že starostové i veřejnost budou o konkrétních krocích informováni.

Do počtu 3200 pošt působících v Česku jsou započteny i pobočky Partner, kterých je v republice více než osm set. „Ty zůstanou. A zrušeny nebudou ani pošty, které jsou v obci nebo městě jediné. Musíme zachovat dostupnost poštovních služeb,“ doplnil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.