VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči trénovali zásahy u nehod

Studénka – Desítky hasičů se v sobotu 19. října sjely do Studénky. Důvodem však nebyla nějaká tragická událost, při které by museli zasahovat, ale školení zaměřené na zásahy u dopravních nehod.

19.10.2013
SDÍLEJ:

Desítky hasičů se v sobotu 19. října sjely do Studénky. Důvodem však nebyla nějaká tragická událost, při které by museli zasahovat, ale školení zaměřené na zásahy u dopravních nehod.Foto: Hasiči

Dobrovolné hasiče z jednotek kategorie JPO II. (družstvo ve složení minimálně 1+3 drží nepřetržité pohotovosti na telefonu, vyjíždí do pěti minut od vyhlášení poplachu – pozn. red.) z celého novojičínského okresu školili jejich zkušení kolegové z řad profesionálních hasičů. Jednotky JPO II. totiž k dopravním nehodám vyjíždějí nejčastěji.

„Celá odborná příprava byla rozdělena do dvou bloků, a to do teoretického a praktického. Teoretická část proběhla díky pochopení městského úřadu Studénka v přednáškovém sále radnice," popsal průběh školení Petr Holub, zastupující mluvčí krajských hasičů.

První zhlédnutá prezentace se týkala zásahu u dopravní nehody vozidla s alternativním pohonem (LPG, CNG, hybrid). Nehody i požáry takovýchto vozidel s sebou totiž nesou i určitá rizika. Školitelé však hasičům vysvětlili nejvhodnější postupy při zásahu u obdobné události.

„Druhou přednáškou byla základní psychologická příprava, zaměřená na chování zraněných i záchranářů u zásahu. Hasiči byli upozorněni na možné projevy chování postižených osob a také na úskalí davového chování," pokračoval Petr Holub a dodal, že hasiči se také dozvěděli, jak se s podobnými situacemi vyrovnat a zvládnout je.

Třetí přednáška byla zaměřena na vyprošťování osob z havarovaných autobusů a nákladních vozidel. Zúčastnění si na ní vyslechli různé zvláštnosti a specifika u tohoto druhu zásahu oproti zásahům u dopravních nehod osobních automobilů.

Odpoledne pak proběhl praktický výcvik ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. „Školitelé připravili různé scénáře na pěti vozidlech, která byla po provedení výcviku předána k ekologické likvidaci. Hasiči si pod dozorem školitelů vyzkoušeli možné varianty co nejšetrnějšího a zároveň nejrychlejšího a nejefektivnějšího vyproštění zraněné osoby.

Po každém cvičícím družstvu rozebrali pozitiva i negativa s cvičícími instruktoři, kteří jim také navrhovali různé alternativy, jak postupy zlepšit či zefektivnit," objasnil další část školení mluvčí hasičů a na závěr dodal, že podobné odborné přípravy jsou pořádány po celém Moravskoslezském kraji tak, aby dobrovolní hasiči, kteří zasahují u dopravních nehod, byli řádně proškoleni a připraveni.

Autor: Simona Mikšová

19.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení