VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolníci o Chrastavě: Pomoc lidem tady vázla

Šenov u Nového Jičína /FOTOGALERIE/ - Pocit radosti, že mohli lidem pomoci v těžké životní situaci, ale také pocit zklamání z nezvládnuté organizace. S takovými dojmy se vrací ze severních Čech parta dobrovolníků ze Šenova u Nového Jičína.

18.8.2010
SDÍLEJ:

Chrastava na Liberecku patří mezi nejpostiženější oblasti v severních Čechách. Sedm mužů ze Šenova u Nového Jičína zde pomáhalo v druhém srpnovém týdnu celkem pět dní.Foto: Archiv/Stanislava Brídzika a Libora Drdy

Když smetla záplavová vlna na začátku srpna několik obcí a měst na Liberecku a Ústecku, rozhodla se čtveřice Šenováků ve složení Jiří Jureček, Zdeněk Palkovič, Stanislav Brídzik a Libor Drda nasednout do aut a jet pomáhat do živlem zničené šestitisícové Chrastavy. K nim se připojili Milan Němeček z obecního úřadu a další dva pracovníci technických služeb , které vyslalo vedení Šenova, a od úterý 10. srpna do soboty pracovali v severních Čechách na odklízení následků ničivé povodně. Sami po bohatých zkušenostech z loňských záplav moc dobře věděli, že největší pomocí v této situaci je lidská síla.

„Kdyby tolik lidí, co tam přiváželi Savo, vody nebo lopaty, přišlo dělat, tak by to obrovsky pomohlo,“ řekl jeden z nich. V čem však všichni viděli velký rozdíl oproti loňské situaci, bylo to, že humanitární pomoc se jen stěží dostávala přímo k postiženým lidem. „Ti v horní části Chrastavy, kde vlna poničila první baráky, tím, že tam nebyl rozhlas a nikdo tam nezajel, tak ani čtvrtý den po povodni vůbec netušili, že se mohou zajít osprchovat a že se ve městě rozdávají čistící prostředky,“ udivilo na místě Zdeňka Palkoviče, jednoho z dobrovolníků. Všichni se shodují, že koordinační práce v severočeském městě vázly a organizace byla špatná. Jako příklad uvádí fakt, že v centru města byly díky dárcům hromady nářadí, potravin, zkrátka věcí, které lidé v zatopených oblastech první dny potřebují nejvíce. Kdo si pro ně přišel, tak je bez problému dostal a nemusel být vůbec ze zatopených oblastí. Také se několik takových výtečníků našlo. „V Šenově se vše zaplavené okamžitě likvidovalo, ať to byly odvozy nebezpečného odpadu nebo bláta. Co se týče humanitární pomoci, tak tady byl člověk, co to měl na starost, obešel terén a přesně věděl, kdo potřebuje jakou pomoc. V Chrastavě to tak nebylo,“ poznamenal Palkovič.

Město zaplavil jindy poklidný a nevelký potok Jeřice, jenž má podle Šenováků dvakrát menší břehy než Jičínka, která přinesla loni zkázu na Novojičínsko. „Jeřice má strašně velký spád, jsou v ní obrovské balvany a je mnohem dravější než Jičínka. Odnesla celé silnice i domy,“ podotkl Libor Drda. V Chrastavě i okolních obcích zanechaly rozvodněné říčky, řeky a potoky obrovské škody a muži se shodují, že obnova tohoto regionu je během na dlouhou trať. „Tragédie těch lidí je tam opravdu obrovská,“ uvědomuje si Stanislav Brídzik a jedním dechem dodává: „Tam byly dědiny, ve kterých za celou dobu nikdo nebyl. To nemělo nic společného s nějakou organizací.“ Osobně zažil, že v jedné obci ziskuchtiví obchodníci prodávali litr vody za sto korun, přitom balená voda z humanitární pomoci, které bylo dostatek, se k lidem zkrátka nedostala.

Sedm mužů ze Šenova u Nového Jičína strávilo minulý týden v Chrastavě pět dnů. Každé ráno se vydávali pomoc lidem, kteří to nejvíce potřebovali. Dočasný azyl našli v místní mateřské škole a i přes všechny peripetie jsou velice rádi, že mohli přispět svými schopnostmi a prací lidem, jež v současné době budují od samého začátku své nové domovy. Za všechny to vystihla slova Zdeňka Palkoviče: „Dobře se mi usíná, protože člověk chtěl osobně něco udělat a udělal to. Jsem rád, že jsem někomu mohl pomoct. Opravdu jim přeji hodně štěstí.“
Všech sedm mužů si nakonec vyslechlo poděkování i od šenovského starosty Vladimíra Demetera. „Jsem strašně rád, že jste se odhodlali a strašně si toho vážím,“ dodal.

Autor: Adam Knesl

18.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Dívka zaujala porotu projektu

Desetiletá Nikol Harabišová ze Základní školy Lubina získala ve čtvrtek 7. prosince ocenění ve 13. ročníku projektu Dětský čin roku. Na Staroměstské radnici si převzala speciální cenu poroty.

Bezpečně do školky i do parku

Nového přechodu pro chodce se dočkali občané Nového Jičína u největšího městského parku Smetanovy sady v těsné blízkosti místní mateřské školy.

AKTUALIZUJEME

Lidi vzbudil silný otřes. Zemětřesení mělo epicentrum kousek od Ostravy

Chvíli před 4. hodinou ranní se v noci na neděli na celém severu Moravy a ve Slezsku najednou probudily tisíce lidí. 

Meteorologové varují před extrémně silným větrem

Meteorologové vydali výstrahu před extrémně silným větrem. Ta platí i pro Moravskoslezský kraj od nedělní 16. hodiny až do úterního poledne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT