Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolnické centrum ADRA stojí i o středoškoláky

Bílovec - Jako bibličtí Tři králové navštívily organizátorky dobrovolnické spolupráce sbíloveckou nemocnicí střední školu vBílovci a ve Studénce. Skupinka ve složení koordinátorky zdobrovolnického centra ADRA Dagmar Hoferkové, tiskové mluvčí bílovecké nemocnice Marie Dlabalové a primářky oddělení následné péče Dagmar Palasové se vydala nejprve do Studénky na střední ekonomicko-podnikatelskou školu, a poté i na Gymnázium Mikuláše Koperníka vBílovci.

18.1.2009
SDÍLEJ:

Nová kampaň pro nábor dobrovolníků je již v plném proudu. Tři hlavní organizátorky spolupráce dobrovolníků a nemocnice v Bílovci se spojily, aby představily středoškolákům poslání této činnosti.Foto: Deník/Věra Růčková

Cíl jejich cesty byl jasný, nabídnout středoškolákům možnost pomáhat lidem na Oddělení následné péče Bílovecké nemocnice. Právě mladí lidé bývají nejčastějšími zájemci o dobrovolnickou práci v bílovecké nemocnici. „Chtěl bych, aby do nemocnice docházeli lidi, kteří by tam byli užiteční a vydrželi. Oslovili jsme třetí a čtvrté ročníky, které mají sice před maturitou, ale připravují se na vysoké školy a mohlo by je to zajímat. Ne každý to může dělat, proto jsme to nedělali nějak plošně, ale oslovili jsme ty, kteří by k tomu dobrovolnictví mohli mít nějaký vztah,“ vysvětlil Václav Vaněk, ředitel gymnázia. „Byli jsme na střední škole ve Studénce a tam nás mile překvapilo, jak nás všichni ti studenti poslouchali. Měli jsme z toho dobrý pocit a doufáme, že se alespoň někteří z nich zapojí do programu,“ pronesla tisková mluvčí.

Trojice se poté odebrala do třídy, kde už ji očekávaly asi dvě desítky žáků, většinou dívky. Po úvodním slově, které si vzala Marie Dlabalová, začaly dámy popisovat práci dobrovolníka a jeho postavení v nemocnici. „Dobrovolníci pracují zejména s lidmi vyššího věku, kteří mohou být po mrtvičkách, infarktech a jiných zdravotních komplikacích. Ale jsou tady i tací, kteří se u nás octnou s nějakým hendikepem a jen proto, že žili sami v domácnosti, nemá je kdo navštívit a podobně. Samozřejmě se musíme postarat i o sociální potřeby, psychické a spirituální. Sestry, které jsou na oddělení, ale všechno nestíhají, a tak dobrovolníky vítají,“ vysvětlila studentům koordinátorka Hoferková. Starší lidé jsou velmi citliví na projevenou přízeň, v porovnání s malými dětmi, dokonce i víc než ony, protože projevenou pozornost neberou tak samozřejmě. „Jsou vděční, když jim někdo naslouchá. Můžete se stát jejich sluníčkem, které za nimi jednou týdně přijde a třeba si s nimi zahraje šachy, nebo jim něco přečte,“ popsala Hoferková. Studenit se po přednášce ptali například na to, kdy mohou za pacienty docházet, nebo jak si pro sebe vybrat správného pacienta.

Po rozloučení se studeny se dámy sešly s ředitelem a ohodnotily dosavadní průběh. „ Myslím si, že to bylo takové příjemné setkání, poslouchali a bylo vidět, že je to zajímá. Budeme stát o každého člověka,“ ohodnotila přednášku Hoferková. „V minulém náboru jsme školy neoslovily osobně a bylo to znát. Já sama jsem byla velmi překvapená, že více než polovinu dobrovolníků většinou tvoří mladí lidé,“ doplnila. „Ta dnešní mládež je taková otrlejší. Takové to vnitřní charitativní cítění v nich ale pořád je. Jde to vidět, když se třeba vybírá na slabozraké, nebo postižené, ochotně jdou a ty peníze dají,“ reagoval ředitel.

Proč tento nábor zrovna nyní? Dobrovolnické centrum ADRA totiž zahájilo další nábor dobrovolníků. Studenti, kteří by o tuto činnost měli zájem, se mohou dostavit v neděli 25. ledna do klubovny v bílovecké nemocnici. Školení bude probíhat od čtrnácti až do osmnácti hodin.

Autor: Věra Růčková

18.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení