VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dočká se historická Trúba moderních úprav?

Štramberk - Nádvoří štramberské Trúby se snad přeci jen dočká zastřešení. Na toto téma vznikly začátkem letošního roku dvě architektonické studie.

4.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Snahy o úpravy Štramberského hradu trvají už delší dobu. Již předchozí nájemce měl velkorysé úvahy o dostavění hradu téměř do původní podoby, které měly obsahovat cimbuří, náměstí a další velkou budovu. Tuto vizi ale obyvatelé Štramberka nepřijali s velkým nadšením.

Proto se představitelé města rozhodli hledat jinou alternativu. „V lednu, únoru letošního roku jsme přemýšleli o tom, zda by nebylo lepší, kdyby se na areál podíval někdo cizí, někdo kdo má úplně jiné myšlenky a není třeba spjat s tímto krajem. A začali jsme uvažovat o účasti v soutěži Cena Petra Parléře,“ sdělil místostarosta města Štramberk Pavel Podolský.

V průběhu února město začalo připravovat podklady, fotografické materiály a prezentace. V březnu projekt představilo komisi, která vybírala z celkového počtu dvanácti námětů. „Náš návrh s řešením Jaroňkovy útulny byl vybrán pro tuto soutěž, ačkoliv vzhledem k těm ostatním, kde se jednalo o nábřeží, náměstí a autobusový terminál, byl poměrně maličkou stavební věcí,“ informoval dále místostarosta Podolský. Po přípravě zadání k soutěži, zpracování potřebných podkladů a geometrickém zaměření celého areálu, celý projekt prezentovali zájemcům.

Pro Štramberský hrad poté vytvořily studie dvě architektonické kanceláře, přičemž jedna z nich se nachází v nedaleké Kopřivnici. „Zadání znělo tak, aby byla zachována silueta hradu, aby se dále nerozšiřovala a aby vzniklo nějaké prostředí, které by se dalo využít jako slavnostní síň a mohla se zde vystavovat historie Trúby,“ upřesnil místostarosta Podolský. V obou návrzích se objevilo řešení vrchního areálu, které počítá s částečným zastřešením ochozu. Zatímco kopřivnická studie počítá pouze s drobnými úpravami Jaroňkovy útulny, zahrnující vznik sociálního zázemí, centrálního vstupu a nového prostoru pro slavnostní okamžiky města Štramberka, druhý brněnský projekt chce útulnu úplně zmodernizovat. „Jaroňkova útulna je zde řešena v novém stylu, zajímavě je sice zachováno hrázdění, ale celá budova by byla prosklená,“ dodal závěrem místostarosta Podolský.

Tak jako v jiných případech bude záležet realizace projektu na finančních prostředcích.

V červnu soutěž skončila a štramberský námět na úpravu městského hradu, jež vybrala odborná komise pro hodnocení, získal třetí cenu, kterou představitelé města převzali při slavnostním předávání ocenění v Praze.

JANA HROMOČUKOVÁ

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení