Frenštát pod Radhoštěm/ Horečky byly kdysi vyhledávaným cílem turistů, návštěvníků Frenštátu pod Radhoštěm i řady obyvatel z města a okolí. Již před rokem 1989 začala zkáza některých míst. Za posledních dvacet let pak Horečky zcela přišly o svou pověst výletního místa.

Nová naděje? Plánuje se zábava i sport

Až v letošním roce se situace snad pohnula k lepšímu. Zejména starosta Trojanovic Jiří Novotný se snažil o to, aby Horečky opět navázaly na svou zašlou pověst. Inicioval řadu setkání s majiteli objektů na Horečkách, zástupci Frenštátu pod Radhoštěm i zástupci organizací a výsledkem je urbanistická studie, zpracovaná architektonickou kanceláří Kamila Mrvy, která ukazuje, jak by Horečky mohly v budoucnu vypadat.

„Zpracovali jsme analýzu současného a minulého stavu lokality a nějaký výhled, jak by ta lokalita mohla navázat na svou zašlou slávu,“ uvedl na posledním zasedání frenštátských zastupitelů Martin Rosa, zástupce architektonické kanceláře. „Chtěli bychom tam vytvořit prostor pro odpočinek, zábavu a sport nejen pro místní, ale i pro návštěvníky odjinud,“ podotknul Rosa.

Skokan Raška se možná dočká vlastního muzea

Zpracovatelé vytipovali sedm přístupových bodů pro pěší, cyklisty nebo automobily a zároveň vytypovali trasy, které by se měly osvětlit, nebo kde by se mělo osvětlení obnovit. Zmapovali rovněž bývalé aktivity na území Horeček z hlediska sportu, kultury a ubytování. „Ve srovnání s minulostí tam těch aktivit podstatně ubylo a my navrhujeme opět to podstatně rozšířit a navázat na to, co tam bylo v minulosti,“ osvětlil záměr Rosa.

Jak to v Horečkách vypadá dnes? Čtěte zde.

Výsledkem studie je patnáct konkrétních bodů, které by byly propojeny stezkou či okruhem. „Mělo by to být dostatečně atraktivní například pro celodenní výlet,“ upozornil zástupce zpracovatele studie. Ve skokanském areálu by tak mělo vzniknout muzeum Jiřího Rašky a skokanského sportu jako takového. Architekti také navrhují výměnu pláště věže. Jedna strana by sloužila jako horolezecká stěna, druhá by byla skleněná a večer by zářila do okolí. Na vrcholu věže by měla fungovat rozhledna.

Na památníku již práce začaly

Rekonstrukcí by prošla nedaleká restaurace Rekovice, vedle níž by vznikla přírodní posilovna a dětské hřiště. V okolí by měl vést běžecký okruh, dlouhý asi kilometr a půl, v zimě vhodný i pro běžkaře.

Došlo by také na amfiteátr na Horečkách, Mařenčinu studánku, památník Břetislava Bartoše s vyhlídkou či kapli Panny Marie nedaleko Valašské koliby.

V současné době již Trojanovice, společně s Leo Bartošem, majitelem některých nemovitostí na Horečkách, zahájily revitalizaci bývalého památníku Tomáše G. Masaryka.

Bez dotací to nepůjde

„Tato urbanistická studie vznikla ze společného zájmu Frenštátu pod Radhoštěm a obce Trojanovice. Tím, že zastupitelstvo města odsouhlasilo zpracování této studie, jsme udělali první krok k revitalizaci Horeček,“ připomněla vznik studie místostarostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Trojanovický starosta Jiří Novotný upozornil, že prvním krokem k tomu, aby Horečky opět začaly žít, je obnova infrastruktury, tedy přístupových cest, cest v lokalitě, osvětlení a podobně. „Bez toho bude zkáza této lokality úplná,“ varoval Novotný.

Revitalizace Horeček si vyžádá vysoké finanční náklady, které by Frenštát pod Radhoštěm a Trojanovice mohly získat z dotací. Aby o ně mohly žádat, bylo nutné, aby zastupitelé schválili provedení projektové dokumentace, v hodnotě zhruba 1,2 milionu korun, přičemž Trojanovice by se na financování podílely jednou čtvrtinou, zbytek by hradil Frenštát pod Radhoštěm. Zastupitelé toto schválili.