Nedostatek míst je také jeden z hlavních důvodů, proč některé ze zařízení uvažují o rozšíření kapacit. Jedním z nich je Domov Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ten čeká náročná rekonstrukce už ke konci letošního roku. Po ní by se měl stát zařízením na špičkové úrovni.

Rekonstrukce za desítky milionů korun umožní klientům domovu mnohem širší možnosti. „Chtěl bych zabezpečit takový provoz a podmínky pro naše lidi, jaké mají například v Belgii nebo ve Francii,“ nastínil ředitel Domova Hortenzie Jaroslav Šula.

Domov by měl být především bezbariérový, dojde k dovybavení pokojů sociálními zařízeními a mimo jiné také k úpravě teras. „Budeme tam moci vyvážet lidi i s postelemi, což je důležité hlavně pro dlouhodobě upoutané na lůžko. Ti se nyní ven vlastně nedostanou,“ poukázal Šula.

Díky nadstavbě se zvýší kapacita ubytování ze 109 na 132 klientů. A přestavba přinese i velmi žádané jednolůžkové pokoje. „Máme jich třináct a je na to vnitřní pořadník. Hodně dlouho se musí čekat. Až to dobudujeme, budeme mít 46 jednolůžkových pokojů,“ uvedl Šula. V současnosti je domov zcela zaplněný. Navíc evidují dalších 120 žádostí. Třicet z nich je urgentních.