Jak uvádí Vlastivědný sborník české monografie z roku 1914, v té době již „byly některé třídy umístěny na radnici a v domech soukromých". V roce 1876 tak vznikl nový objekt pro potřeby chlapecké měšťanské školy, která byla druhou českou školou na Moravě. Jak dále stojí ve sborníku, „při škole stojí tělocvična a zahrada štěpařská i zelinářská.

Škola fungovala až do devadesátých let minulého století, v té době jako Základní škola Horní. Po roce 1965 v ní pracoval výtvarný kroužek tehdejší lidové školy umění, a to až do roku 1977. Vznik nové základní školy, v ulici Záhuní, v roce 1980 byl předzvěstí konce školní výuky v tomto objektu. Ten později zel delší dobu prázdnotou.

Až kvůli novému uspořádání státní správy v roce 2003 se našlo pro prázdnou budovu uplatnění. Na radnici, kde do té doby sídlila expozice místního muzea, měli přibýt úředníci, a tak se muzeum muselo vystěhovat. Zástupcům města se po dlouhých jednáních podařilo dohodnout se státem o převodu budovy této bývalé chlapecké školy, kam se rozhodli přemístit expozici z radnice. Po náročné rekonstrukci byla budova opět zpřístupněna veřejnosti, a to 16. června 2007, jako Muzeum Frenštát, jedna z poboček Muzea Novojičínska.