O tom, že samotní vedoucí domovů byli z textu přinejmenším rozpačití, svědčí jejich reakce. Vzhledem k tomu, e z některých odpovědí byly cítit neurčité obavy, neuvedeme ani jedno konkrétní jméno. „Zatím nic takového není,“ znělo tvrzení z jednoho domova. V dalším zařízení již tak radikální zápor nezazněl, ale ani moc toho neřekli. „To v žádném případě. Bližší informace by měl podat kraj,“ byla stručná odpověď.

Zcela rozdílně na dotaz na výskyt textu doporučující nákup v krajské lékárně reagovali v dalším zařízení. „Doporučují nám to. Řešíme to, protože jsou to náklady na dojíždění. Není nařízené dá se říci. Je to doporučené. Ale máme doložit doklad, co jsme v této věci udělali,“ řekli mimo jiné.
„Pokyn, byl neurčitý. Zvažovali jsme, co s tím dělat a za dva dny přišel dotaz, jak jsme se s tím vypořádali. My ale máme nasmlouvané solidní podmínky s jednou lékárnou, takže se nám nepoplatí,“ bylo znění další odpovědi.

„Je to jen informace o možnostech nákupu léku. My na to ale nereflektujeme, protože by to bylo pro nás zatěžující. Uživatelé mohou sami vybrat. Není psané, že by nám to nařídili a je tam seznam lékáren, které to poskytují. Napsali ještě dotaz, jakým způsobem to děláme. Zatím ale nic nenakázali,“ odpověděli v pátém osloveném domově.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Karel Konečný zpočátku o žádném dopise nevěděl. Po nějaké chvíli podal jisté vysvětlení. „Snad tady proběhla určitá konzultace, zda je možno v našich nemocničních lékárnách vybírat léky na recept uživatelům z domovů důchodců. Pokud to pro ně je výhodné, tak ať se to realizuje. Nebylo to vnímáno, že by to byl nějaký příkaz, nebo něco takového,“ ubezpečoval Konečný a poznamenal, že v prvé řadě je třeba zohlednit lidi a jejich ekonomické možnosti v této záležitosti. „Je to v individuální pozici. Že by vyšlo nějaké jednoznačné nařízení, to si není nikdo vědom,“ dodal Konečný.