VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doplatky na bydlení: každé město postupuje jinak

Novojičínsko - Novela zákona o hmotné nouzi měla dát obcím nástroj, jak regulovat ubytovny s problémovými nájemníky. Místo toho nastal chaos a každá obec nyní situaci řeší jinak.

24.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Hana Kratochvílová

Květnová novela zákona o hmotné nouzi přinesla zmatek. Úřad práce totiž začal na radnice přeposílat k vyjádření žádosti nájemníků ubytoven. Někde dali souhlas o poskytnutí doplatku na bydlení všem, jinde jen místním a v dalších městech nikomu. Deník proto zjišťoval, jaká je situace na Novojičínsku.

„Nevěděli jsme úplně přesně, jak postupovat, takže odbor sociálních věcí doporučil radě, aby těm, co mají bydliště v Kopřivnici, doplatky schválila," popsala rozhodování Lucie Petříčková, tisková mluvčí Kopřivnice, a posléze pokračovala: „U těch, kteří nemají v Kopřivnici trvalé bydliště, se postupovalo individuálně. Terénní pracovníci si vyžádali určité údaje a podle toho k tomu přistupovali. Rada nakonec všem, kteří požádali, souhlas udělila."

Žádosti prošly

Kopřivnický úřad práce předložil radním 26 žádostí o udělení souhlasu, ale v některých případech bylo požádáno i o doplatek pro společně posuzované osoby, takže celkově se žádost týkala 39 klientů. „Ve dvou případech byl pobyt klientů ukončen, ještě než se to dostalo na radu, a zbývajícím 37 klientům rada udělila souhlas," vyjmenovala Lucie Petříčková s tím, že se jednalo o osoby, jež jsou ubytované v ubytovnách Pod Červeným kamenem a Pod lesem.

„Ještě tady máme ubytovnu Eliška, ale ta nemá hygienou schválený provozní řád, proto její klienti o doplatek nemohli požádat," doplnila mluvčí.

„Novinkou" se zabývala i Rada města Fulnek, která stanovila, že souhlas obce s přiznáním doplatku na bydlení nebude udělen žadatelům ubytovaným v ubytovně Jelen na náměstí Komenského. Pěti žadatelům byl doplatek přiznán, a to na dobu určitou do 31. srpna. Radní si také stanovili pravidla pro rozhodování o udělení souhlasu s přiznáním doplatku na bydlení žadatelům v ubytovacích zařízeních na území města.

Podobně jako v okolních městech k novele přistupovali i v Odrách. „Byli jsme rozpačití, jak se k tomu postavit," přiznal starosta města Libor Helis. Odry nakonec daly povolení těm, kteří jsou ubytovaní na městské ubytovně. „Tam jsme schopni si to pohlídat, aby lidé měli opravdu to, co jim za ty peníze náleží, to znamená hygienické zázemí či metry čtvereční k bydlení, které potřebují," okomentoval rozhodnutí starosta, s tím, že ostatní žádosti město zatím pozastavilo. Rozhodovat o nich bude rada města. „Budeme rozhodovat o jednotlivých případech zvlášť," dodal Libor Helis.

O doplatcích na bydlení diskutovali na svém posledním zasedání i zastupitelé Bílovce. Zaznělo tam, že doplatky schvalovala rada města, jež vydala žadatelům souhlas na dobu určitou, a to do konce října. Město doufá, že do té doby už budou existovat nějaké jednotné pokyny, kterými se bude moci při rozhodování řídit. Situace však není podle vedení města tak katastrofální. Ve městě jsou tři ubytovny, v nichž žije 33 osob, a většinou se jedná o občany Bílovce. Pouze pět lidí pochází z jiných měst. Problém prý může městu způsobit to, že by se z ubytoven v jiných městech začali vracet jeho občané, kteří jinde s žádostí o doplatky neuspěli. „Těch tam jsou desítky," zaznělo na posledním zasedání zastupitelstva.

Novojičínský odbor sociálních věcí v této chvíli eviduje 16 žádostí o doplatek na bydlení, který přiděluje úřad práce. „Naše město vydalo ve všech případech kladné stanovisko," uvedla Marie Machková, mluvčí Nového Jičína, s tím, že na území města jsou dvě soukromé ubytovny. Město žádnou vlastní ubytovnu nemá.

Autor: Simona Mikšová

24.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení