Revolution train tour je název osvětové akce, při které na vlaková nádraží po celé republice přijíždí vlak se šesti vagony přibližující široké veřejnosti problematiku drogově závislých.

V dubnu dorazí souprava, proti které má ale i řada odborníků výtky, také do našeho regionu.

V pondělí 9. dubna bude 165 metrů dlouhý kolos přistaven na nádraží v Novém Jičíně a v dopoledních hodinách na exkurzi dorazí školáci, odpoledne je interaktivní a zážitkový program určen veřejnosti.

„V šesti vagonech protidrogového vlaku se v několika rovinách odehrává příběh o příčinách, vývoji a důsledcích drogové závislosti. Jeho návštěvníci se díky možnostem interaktivních technologií aktivně stávají účastníky příběhu. Jednotlivé prostory jsou odlišné nejen vizuálně, ale také zvukově, teplotně i pachově, aby lidé zapojením všech svých smyslů maximálně vnímali drogovou problematiku,“ řekla vedoucí odboru školství novojičínské radnice Oldřiška Navrátilová.

V jednotlivých vagonech je vyobrazeno například drogové doupě, policejní vyšetřovna, či léčebna pro drogově závislé.

Jak připomněla mluvčí města, protidrogový vlak stavěl v Novém Jičíně poprvé v loňském roce a netradiční pojetí protidrogové prevence se setkalo s mimořádným zájmem škol i veřejnosti.

„Přestože organizátoři dokonce přidávali prohlídky, ne všichni zájemci se do vlaku dostali. Proto jsme se rozhodli soupravu Revolution Train pozvat znovu a za návštěvníky, což jsou převážně děti a mladí lidé bez příjmu, a patří mezi nejohroženější věkové kategorie v dané problematice, uhradit vstupné,“ řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Preventivní projekt určený především pro děti a mládež ve věku od 12 do 17 let premiérově na konci dubna dorazí také do Frenštátu pod Radhoštěm. Konkrétně to bude 26. dubna a kromě školáků z podhorského města by jej měli navštívit i školáci z nedalekého Lichnova či Veřovic.

Fotogalerie: Protidrogový vlak

Zdaleka ne všichni ale vidí v akcích jakou je Revolution Train přínos. Dlouhodobě ho kritizují odborníci na drogové závislosti, kteří v minulosti vydali společné prohlášení varující před projektem Revolučního vlaku.

Upozorňují, že kampaně založené na odstrašujícím přístupu byly opakovaně vyhodnoceny jako neúčinné. Jednorázová zážitková akce podle nich může mít na rebelující adolescenty spíš opačný efekt zakázaného ovoce.

„Jedná se o nárazovou, nesystematickou formu programu, která je v Evropě kritizovaná a považovaná za natolik neefektivní, že by neměla být v žádném případě podporována z veřejných zdrojů,“ stojí ve společném tiskovém prohlášení na adiktologie.cz.

Projekt Revolution Train zde označují za předražený, vědecky nepodložený a kontraproduktivní experiment na české populaci.