Kostel svatého Jiří z konce 14. a začátku 15. století je jednou z hlavních dominant místní části Bílovce, Lubojat. Jeho prostory navštíví o hlavních křesťanských svátcích až 150 lidí, o nedělích pak okolo šedesáti. Farníci se o kostel průběžně starají, leč takováto stavba potřebuje také větší zásahy, které je třeba svěřit do odborných rukou.

V roce 2001 byla zrekonstruována střecha kostela i věže. Proběhla výměna starých a polorozpadlých šindelů za nové. Tyto musejí procházet pravidelnou údržbou, jako je například každých pět let nový nátěr. „Poslední nátěr střechy kvalitní barvou byl proveden v září roku dva tisíce pět,“ upřesnila obyvatelka Lubojat Jana Zuchnická. Letošní září tedy znamenalo pro střechu kostelíku nový nátěr.

Na tuto finančně náročnou akci přispěla také Nadace OKD, a to částkou nemalou, 89 tisíc korun. Obec pak dodala zbývajících pět tisíc korun. Práce na střeše sledovali obyvatelé se zatajeným dechem, neboť sklon plochy osázené šindeli tvořil místy asi 70 stupňů a zaměstnanci vybrané firmy z Pražma, museli být jištěni lany. „Pracovníci jsou již velmi zkušení. Mají za sebou dvacet let práce ve výškách. Firma byla založena ještě v období totality přesně před dvaceti lety, a na lubojatském kostele pracovala v době výročí svého založení,“ dodala Zuchnická.

Farnost v Lubojatech má vlastní chrámový sbor a scholu. K jeho aktivitám patří také vyučování náboženství, schůzky společenství mládeže, vydává farní časopis a pořádá pro děti letní tábory. V budoucnu čeká kostel ještě nová elektroinstalace, výmalba, oprava fasády a venkovní nátěr.