„Jsme tu už potřetí. Ukazujeme staré, zaniklé technologie, tentokrát je to technologie výroby tradiční obuvi, která vlastně připomíná současnou barefootovou obuv,“ popsal Václav Michalička uprostřed stánku plného kůže, vlny a hlavně exotického nářadí a nástrojů.

Čápi v Poodří, duben 2024.
Čápi na Novojičínsku. Přiletěli dříve, než příroda začala „servírovat“ potravu

Starou valašskou ševcovinu předváděla Petra Vidomusová. Její kožené krpce vycházejí z původní obuvi, kterou nosili obyvatelé hornatých karpatských oblastí. Podobné obutí, známé jako mokasíny, si vyráběli například Indiáni v Americe. „A zároveň mám rozdělanou barefoot botu se zbytků, odkrojků z továren na výrobu kloubouků. Je to v podstatě tkaní na formě,“ vysvětlovala.

Příborští s sebou vzali rovněž klasický kolovrátek, na kterém šlapala a předla Renáta Vidomusová: „Není to náročné, jen je zapotřebí zkoordinovat ruce a nohy,“ zmínila žena, která s kolovrátkem pracuje zhruba osm let.

Od 12. dubna 2024 bude v Muzeu Bílovec zpřístupněna výstava Zločin a trest, která návštěvníky seznámí se zločiny a jejich trestáním na Bílovecku v období od středověku do 18. století.
V Bílovci kata neměli, ale popravovalo se tu. Mučící nástroje a další na výstavě

Zájem o tradiční lidové oblečení a kroje byl velký, a tak Centrum tradičních technologií Příbor připravilo speciální seminář. „Je určen pro laické zájemce i členy folklórních souborů, kteří se chtějí seznámit s touto částí lidové kultury. Silně se proměňovala, ale setkáváme se s ní dodnes,“ upřesnila etnografka Sabrina Pasičnyková. Z pětadvaceti míst na tomto workshopu nezůstalo jediné volné, kapacita se rychle zaplnila.