Pan Alois, jehož jméno úmyslně neuvádíme, vyrazil s manželkou 14. července do chorvatské Baška Vody. „Nejel jsem po dálnici. Odbočili jsme na Plitvice a na Knin, s tím, že pojedu na Split. Ještě jsem se taky zastavil za známým. Těsně před Splitem jsme se v jednom městečku dlouho prodírali autem davy lidí. Byl jsem už unavený, tak jsem chtěl najet na dálnici, ale musel jsem jet až do Splitu, kde je nájezd," začal vyprávění Alois, jenž je poměrně silný cukrovkář.

Do cíle manželé nedojeli. „Podle mě už jel delší dobu jakoby po paměti. Mluvila jsem na něj, a on mi neodpovídal. Dojel k semaforu, zastavil na červenou, a když byla zelená, všichni na nás troubili. Jenže on měl hlavu na volantu," skočila do vyprávění manželka pana Aloise. Na křižovatce prý vystoupila z auta a začala ostatním ukazovat, aby jeli. Když naskočila na semaforu zelená podruhé, spatřila v řadě i policejní vůz. „Poprosila jsem je o pomoc. Nevěděla jsem, jestli manžel nemá třeba mozkovou nebo infarkt. Oni ho nemohli ani vytáhnout, jak byl bezvládný," vzpomínala na chvíle beznaděje žena.

Policisté pak zavolali sanitu, její posádka manžela naložila, a ona s policisty odtlačila vůz ke krajnici. „Když jsem přijela do nemocnice, slyšela jsem ho, jak tam křičí: Co si myslíte?! Kdo jste?! A podobně," pokračovala žena, jejíž manžel dodal, že mu někdo klečel koleny na zádech.

JIP, nebo záchytka?

Když jej pak převezli na údajnou jednotku intenzivní péče, připadal si jako na záchytce. „Ruce jsem měl řemeny přivázané těsně k tělu a k rámu postele, nohy k nohám postele. Měl jsem zavedenou hadičku na odvádění moče. Ten pytlík nepověsili, a když byl plný, tak mě to tahalo, že jsem bolestí nemohl vydržet. Až manželka mi to zvedla a pak, když šla za sestřičkou, mi to vyměnili," vzpomínal muž a dodal, že „přikurtovaný" k posteli byl čtyři dny a noci. „Po třech dnech, když jsem přišla, mi sestřička povolila, abych šla s manželem na velkou. Když jsme se vrátili, přivázala ho znovu," potvrdila manželka slova pana Aloise.

Pan Alois si denně dávkuje sto deset jednotek inzulínu a první inzulín mu prý ve Splitu píchli po třech dnech pobytu.

Po čtyřech dnech pro něj přijela tříčlenná posádka speciální převozové služby z Prostějova, která jej převezla do nemocnice do Nového Jičína. „Při odchodu ze splitské nemocnice za námi nepřišel žádný doktor, žádná sestra. Nikdo nám nic neřekl. Připadal jsem si tam jako v kriminálu nebo na záchytce," dodal pan Alois a poukázal na přepis lékařské zprávy z Chorvatska, v níž jsou mimo jiné slova delirium tremens. „Takže já jsem ujel skoro tisíc kilometrů a oni si asi mysleli, že jsem opilý," uzavřel dlouholetý bývalý řidič autobusu.