VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dovolená nemusí být jen lenošení u vody

REGION - Ten, kdo nechce dovolenou jen proležet u vody nebo na chatě, ale hodlá něco udělat i pro své sebevzdělávání, má rok od roku více příležitostí.

14.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Dovolená ve školních lavicích

Naučte se s námi anglicky, německy, španělsky! Týdenní intenzivní kurs angličtiny netradiční metodou, Česko-německá letní škola, Angličtina u moře v Brightonu, Londýn s jazykovou výukou, předháněly se i letos inzeráty s nabídkami. Setkáte se však i s Týdnem tvůrčího psaní, letní školou mladých hudebníků, matematickým táborem, počítačovými kurzy či internetovou školičkou. Zkrátka kdo se chce i o prázdninách či dovolené dále vzdělávat, má spoustu možností.

Kurzy nenavštěvují jen studenti

„Vloni o prázdninách jsem se přihlásila na třítýdenní intenzivní kurs angličtiny. Potřebovala jsem si doplnit znalosti z gramatiky a rozšířit slovní zásobu. Čas, který jsem věnovala z vlastního volna, se mi vyplatil nejen ve školním roce, ale i při maturitní zkoušce. Letos jsem se přihlásila na konverzační kurs, protože bych ráda odjela na podzim do zahraničí,“ říká studentka Jana Podhradská z Ostravy.

Letní kurzy však nenavštěvují jenom studenti. Pro ty, kdo chtějí něco dokázat, je čas prázdnin a dovolených mimo jiné příležitostí k tomu, aby se něčemu naučili. „Pracuji ve funkci, kde si budu muset doplnit jazykové vzdělání a složit zkoušky. Dva týdny z dovolené proto strávím v jazykové učebně. Přihlásil jsem se na letní intenzivní kurz,“ říká programátor Petr Potměšil.

„Potřebuji si přes léto udělat kurz účetnictví. Manžel začal podnikat a budu mu muset pomoci. Loni jsem si udělala během léta autoškolu. Prázdniny jsou příliš dlouhé na to, aby se jenom odpočívalo,“ dodává dvaatřicetiletá učitelka Hana Peterková. Zcela jinou motivaci ke studiu má devětadvacetiletá zdravotní sestra Alena Plánková. „Pracuji kvůli péči o děti jen na poloviční úvazek. Pokud by se propouštělo, budu první na řadě,“ obává se. Přihlásila se proto na kurz kosmetiky, který trvá pět týdnů. „Už na to padla část mé dovolené. Nevím, jestli to využiji, ale s osvědčením o rekvalifikaci budu alespoň klidnější, že nezůstanu úplně bez práce. Zkusila bych pak podnikat, i když konkurence je dnes velká,“ dodává.

Autoškoly mají o prázdninách plno

Rovněž zájemců o řidičské oprávnění o prázdninách přibývá, letní kurzy jsou oproti zbytku roku někdy až nadprůměrně naplněné. „Letos snad ani nepojedu na dovolenou, za patnáct let podnikání jsem takový zájem přes léto nikdy nezažil. V kurzu mám teď neuvěřitelných sto patnáct uchazečů,“ pochvaluje si majitel autoškoly Stanislav Svozil. Přihlašují se především mladí lidé a studenti, kterým právě v červenci a srpnu odpadají školní povinnosti. „Ze tří čtvrtin letní kurzy obsadili studenti, kteří mají o prázdninách nejvíce volného času,“ potvrzuje další majitelka autoškoly Pavla Nezhybová. „Teď je na řízení optimální počasí. V zimě se často obávají sněhu a namrzlých silnic,“ přidal jeden z důvodů Zdeněk Dvořák z ostravské autoškoly.

Také jazykové školy většinou prázdniny nemají. Naopak. Zkušenosti totiž ukazují, že řada lidí, kteří si chtějí doplnit své znalosti, dnes míří místo k moři do kurzů. Některé školy proto nabízejí i možnost letní dovolené spojené s výukou. Zkušenosti však jsou různé.

Možností učit se je přes léto hodně

Letní intenzivní kurzy pořádá v Ostravě již několik let například Jazykové centrum Svět. Bývá o ně velký zájem, stejně jako o týdenní pobyty s výukou cizích jazyků pro maminky s dětmi na Morávce, který je obsazen dlouho dopředu. Letos v červenci zde pobývaly společně s českými i děti z USA. Pobyt je zaměřen nejen na výuku angličtiny, ale po celý týden probíhá i zábavný program pro děti. „O prázdninách mají lidé více času než během roku a jsou ochotni pro své vzdělání něco udělat,“ říká ředitelka centra Silvie Jati.

Podobnou zkušenost má i jazyková škola Hello, která přes léto pořádá týdenní intenzivní či víkendové kurzy v Ostravě, ale i v Beskydech. „O kurzy, které během prázdnin pořádáme ve městě, bývá velký zájem. Nenavštěvují je jenom studenti, ale i lidé, kteří k nám chodí celoročně a nechtějí o prázdninách zapomenout to, co se během roku naučili,“ říká pracovnice zdejší školy.

Ani odborníci nejsou zajedno

„Před třemi lety jsme si zaplatili intenzivní dvoutýdenní jazykový pobyt v Londýně. Bydleli jsme v rodině, kde byli i další studenti z různých zemí, takže jsme byli nuceni mluvit výhradně anglicky. Angličtinu studuji již několik let a ve své práci ji začínám potřebovat čím dál více,“ říká starostka Třince Věra Palkovská. Podle ní je však dvoutýdenní pobyt málo, ideální by byl alespoň měsíc.

Na krátkodobé, byť intenzivní jazykové kurzy nemají jednotný názor ani odborníci. „Letní kurzy jsou v poslední době prestižní záležitostí. Mají smysl pro ty, kteří už něco znají a mají slušné gramatické základy. Krátkodobé kurzy, zejména v zahraničí, stojí hodně peněz, ale efekt z toho bývá malý,“ míní Pavel Ondráček, který vyučuje jazyky již řadu let.

Poněkud jiného názoru je úprofesorka Ivana Vontrobová, která vyučuje němčinu na gymnáziu. „Anglicky nebo německy se za léto nenaučíte, ale pokrok uděláte.“

 

V Americe letní vzdělávání letí

Osmnáctiletá Radka se nedávno vrátila z dvouměsíčního pobytu v USA. „V Česku se prázdniny považují za čas odpočinku, případně brigád. Proto mě velmi překvapilo, když jsem v Americe zjistila, že tam se týdny volna využívají k tomu, aby se člověk něčemu přiučil. Žila jsem tam šest týdnů v rodině a oba moji američtí vrstevníci, rovněž středoškoláci, chodili skoro každý den do nějakých kurzů, jako například do kursu dramatické výchovy, modelování a španělštiny. I já jsem vlastně byla součástí programu jejich prázdninového rozvoje. Rodina mne přijala do rodiny nejen proto, abych já poznala život v Americe a přiučila se anglicky, ale taky aby se jejich děti naučily něco o evropském způsobu myšlení a chování.“

 

14.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení