Nepřivezl s sebou však modely vrtulníků, nýbrž obrovskou, šestnáctimetrovou chobotnici-draka. Mezi jeho vypouštěním a udržováním ve vzduchu si našel čas na kratičký rozhovor:

Jak dlouho už vyrábíte draky?

Já to dělám už od dětství, ale na téhle úrovni asi patnáct let, protože ten vývoj jde pořád dopředu. Používají se uhlíkové a kevlarové materiály a další tkaniny. Škoda, že u nás to není tak rozvinuté. Převážně v Rakousku, Německu, nebo v Itálii, tam je to běžná záležitost.

Za tu dobu už máte jistě velkou sbírku všelijakých draků…

Draků mám strašnou spoustu, protože během let toho prostě přibývalo. Člověk se pořád zdokonaluje a pořád zkouší složitější a složitější věci…

Chobotnici jste koupil nebo si ji taky sám vyrobil?

Vyrobil jsem si ji sám. Plány získávám ze zahraničí, převážně z Německa a Rakouska. No, a pak si s tím doma hraju. Tady ta chobotnice je původem od konstruktéra z Nového Zélandu, a ten ji má dvakrát tak velikou. Tohle je zmenšená verze, protože pro mě by to bylo nad moje finanční síly.

Pořadatelé uváděli, že se jedná o největšího draka v zemi…

Já nevím, jestli je v České republice největší, zatím jsem se s ním nikde neprezentoval. Ušil jsem ho loni v zimě, byl jsem s ním dokonce v Rakousku, protože jsem měl problémy s váhou, a tam mi to pomohli doladit. Je to můj majstrštyk.

Jak dlouho vám trvalo, než jste ji dokončil?

Je to složité. Jenom to jedno chapadlo je dlouhé třináct metrů a je složené ze dvou dílů, půlek. Každá ta půlka se dále skládá ze čtyř dílů. Na každém dílu je osm přísavek. Je k tomu samozřejmě potřeba prostor, naštěstí bydlím na domku, takže tam mám svou dílnu. Chobotnici jsem dělal po chvílích dva měsíce, protože neděláte celý den jenom tohle. Mám rodinný dům, ještě i včeličky, takže práce je.

Dá se s draky soutěžit v nějakých disciplínách? A soutěžíte vy osobně?

Ano, soutěží se, od baletu počínaje, přes různé akrobatické prvky, ale tak daleko zatím nejsem.

Máte odhad, kolik drakařů je v této republice?

Já jsem jeden z mála drakařů. Mám kolegu v Brně, a ten je ještě starší než já, má sedmdesát osm, a mladé to nebere. Ti mají počítače. Hodně proto jezdím do zahraničí, ale to jsou všechno chlapi kolem čtyřicítky, žádní mladí kluci to nedělají.

Jakého draka plánujete vyrobit v budoucnu?

Plány bych měl, ale problém je s materiálem. U nás už Moravské Třebové přestali vyrábět potřebnou tkaninu a v Moravské Chrastové taky. Takže teď bude problém sehnat materiál, a jinak to jde taky do peněz…

Řídíte se nějakým heslem?

Moje motto je: Každým rokem s novým drakem. Takže každý rok přinesu na ta kolbiště nového draka.