K navýšení cen jízdenek přistoupili vNovém Jičíně i ve Studénce. „Je to zdůvodu stále se zvyšujících nákladů na provozování veřejné dopravy,“ odůvodnila zdražení cen jízdného mluvčí novojičínské radnice Hana Sirotová. Zvýšení cen se projeví u prodeje jízdenek přímo vautobuse.

U jednotného jízdného si cestující od 15 let připlatí o dvě koruny více, z osmi na deset korun. Osoby od 6 do 15 let zaplatí sedm, namísto dosavadních pěti korun. Zdražení se dotkne i časových jízdenek na čipové karty, například měsíční jízdenky síťová podraží o 60 korun, z nynějších 120 na 180 korun.

„Kžádné změně nedochází při prodeji jednotlivého jízdného zčipové karty, kdy prodejní cena zůstává zachována ve stejné výši, dodala Sirotová.

I ve Studénce se snažili zvýšením ceny alespoň trochu eliminovat náklady, které se loni vyšplhaly na zhruba jeden milion tři sta korun. I proto rada doporučila zvýšit obyčejné jízdné zšesti na osm korun, děti, studenti či vojáci platí polovinu, tak jako platili doposud. Měsíční občanská jízdenka by zdražila na 160 korun, zlevněná by stála osmdesát korun.

Zdražili také přepravci. Connex, který zajišťuje valnou část meziměstské dopravy přešel na nový systém a jízdenky na zhruba dvacetikilometrové trase paradoxně zlevnily až o šest korun. Po asi čtrnácti dnech se vrátily na původní cenu, od nového roku pak například právě tyto jízdenky zdražily o korunu. Řidiči autobusů navýšení ceny vysvětlovali navýšením daně.