Zájem o hlasování v druhém kole prezidentských voleb ze strany voličů v izolaci kvůli nemoci covid-19 byl dnes na většině drive-in stanovišť v Česku vyšší než při prvním kole před dvěma týdny. Celkem svůj hlas odevzdalo zhruba 650 voličů.

Je to přibližně třetina z 1900 lidí, kteří měli podle dat ministerstva zdravotnictví v uplynulých sedmi dnech pozitivní test na covid-19. V prvním kole volilo 354 lidí z 2300 možných.

Naděžda Calábková z Přerova, volička generála Petra Pavla.
Proč volím Pavla? Chce vrátit na Hrad slušnost, říká jeho volička

Stanoviště byla po jednom v každém okrese, otevřená od 8 do 17 hodin. Sčítat dnešní hlasy bude sčítací komise krajského úřadu po uzavření volebních místností v sobotu 28. ledna.

Hlasování v MS kraji

"Hlasování na drive-inech zajišťují tříčlenné komise krajského úřadu. Samotné hlasování vypadá stejně jako před 14 dny – volič nevystoupí z vozidla, pouze přes okno prokáže totožnost, státní občanství a izolaci či karanténu kvůli covidu-19, popřípadě podepíše čestné prohlášení. Po zápisu do seznamu oprávněných voličů obdrží úřední obálku a hlasovací lístky a z vozidla vhodí do volební schránky svůj hlas," uvedla mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová.

Opava 5
Frýdek-Místek 14
Karviná 10
Bruntál 1
Nový Jičín 8
Ostrava 28

Lidé s covidem, kteří ze závažných důvodů nemohli přijet ani na drive-in, mohou do zítřejších 20 hodin na lince 800 023 800 zdarma požádat krajský úřad o volbu do zvláštních přenosných volebních schránek. Do dnešních 17 hodin o tento způsob požádalo 15 lidí.

V prvním kole prezidentských voleb V Moravskoslezském kraji takto hlasovalo 20 voličů. Do zvláštních přenosných schránek vhodilo svůj hlas 27 lidí.

Monika Adamíčková, leden 2023, Ostrava.
Proč volím Babiše? Je pro mě logickou volbou, říká Monika z Ostravy

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vedlo vládu k organizaci voleb z auta možné riziko vyššího počtu nakažených.

"Představa, že třeba 20.000 lidí nemůže volit, výsledek bude velmi těsný a na základě toho, že někdo byl omezen a nemohl volit, budou volby napadány, na základě toho jsme šli do toho," řekl novinářům.

Připomněl, že s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) chystá možnost, aby mohli lidé volit v izolace s různým typem infekčních chorob, nikoliv pouze s covidem-19.

Podle dat ministerstva zdravotnictví na jeho webu mělo v uplynulých sedmi dnech pozitivní test na covid zhruba 1900 lidí včetně dětí.

Zdroj: Youtube