„Od ledna mi to zvýšili o necelou pětistovku,“ říká třiaosmdesátiletý důchodce a dodává, že k svému důchodu ještě pobírá 1884 korun vdovského důchodu.

Obývá nájemní byt 1+1 společně s přítelkyní, jejíž důchod dosahuje po zvýšení od 1. ledna rovných 11 tisíc korun.

„To je téměř stejná částka, jakou měsíčně vynaložíme za nájem bytu, energie a internet. Takže moc na jásání ty důchody nejsou. Kdybych byl sám, tak bych to určitě neutáhl a musel bych hledat něco jiného. Nebo nevím, jak bych to dělal,“ dodává pan Jiří.

Důchod pana Jiřího je o téměř dva tisíce korun nižší, než činí průměr v novojičínském okrese po valorizaci 1. ledna 2018. Konkrétně u mužů je to 13 406 korun, v České republice je to u mužů v průměru 13 595 korun, v Moravskoslezském kraji 14 150.

Nižší průměrný důchod mužů než na Novojičínsku je už jen na Bruntálsku, kde dosahuje výše 12 863 korun. Naopak nejvyšší průměrný důchod v Moravskoslezském kraji berou muži na Karvinsku, a to 15 070 korun.

Průměrný ženský důchod na Novojičínsku naopak patří k těm vyšším v Moravskoslezském kraji, ovšem rozdíly jsou mnohem menší než u mužů.

Nejméně berou důchodkyně na Karvinsku, a to 10 283 korun, Na Novojičínsku je průměrný ženský důchod 10 815 korun, lépe jsou na tom jen na Opavsku a Ostravsku. Ostravská důchodkyně má v průměru 11 087 korun. Krajský průměr je 10 758, celorepublikový 11 196 korun.

Celkově vzato je průměrný důchod na Novojičínsku (muži i ženy dohromady pozn. red.), který činí 12 040 korun, druhý nejnižší v Moravskoslezském kraji, hůř je na tom, asi o 270 korun, jen Bruntálsko.

Oproti celokrajskému průměru je důchod na Novojičínsku zhruba o 350 korun nižší, na celorepublikový průměr ztrácejí důchodci na Novojičínsku 286 korun.

Z 86 okresů a pražských obvodů jsou na tom hůř než na Novojičínsku kromě zmíněného Bruntálska, důchodci v okresech Domažlice, Klatovy, Cheb, Karlovy Vary, Děčín, Louny, Náchod, Jičín, Svitavy, Jihlava, Třebíč, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Jeseník, Prostějov, Přerov, Šumperk, Kroměříž a Vsetín.

V mnoha dalších okresech jsou ale rozdíly minimální. Nejvíce berou v průměru důchodci v obvodu Prahy 6, konkrétně 13 395 korun.

Kácení alejí. Ilustrační foto.
Kácení zkomplikuje cestu na Kojetín. Potrvá dva týdny