Dominion je strategická karetní hra, která má již druhým rokem svou celorepublikovou soutěž. Jmenuje se Dominion tour a jedním z měst, kde se již podruhé uskutečnil v rámci této soutěže turnaj, je Kopřivnice. Tam a v Praze byly v sobotu 5. ledna dokonce první z turnajů letošní tour. Na Novojičínsku se uskuteční ještě jeden postupový turnaj, a to 18. června v Příboře. Vítězové se pak utkají v říjnovém finále v Praze.

Osmnáct účastníků různého věku zasedlo po trojicích ke stolům, rozdalo karty a pak už se každý jen soustředil na to, jakou zvolit taktiku. „Je to vlastně karetní hra, která se před dvěma roky stala hrou roku. Je to ale specifická hra. Trochu se tomu snad podobá Thunderstone, ale Dominion vyšel dříve,“ poznamenal Michal Žižka z kopřivnického Klubu deskových a karetních her DESKA, jenž turnaj organizoval pod záštitou společnosti Albi, distributora společenských her.

Turnaj sestává z pěti kol. Vítěz získává tři, druhý dva a třetí jeden bod. Po každém kole se losuje umístění u stolů. „Je to něco podobného jako švýcarský systém u šachů. Hráči se mohou, ale i nemusí, setkat opakovaně. Budeme se snažit spíše o to, aby spolu hráli ti, co mají přibližně stejně bodů, ale aby spolu nehráli pořád ti samí,“ vysvětlil organizaci turnaje Žižka.

On sám Dominion hraje, ale letošního turnaje se nezúčastnil, právě kvůli počtu hráčů. Osmnáct jich přesně vytvořilo šest trojic. Podle něj u hry Dominion ani tolik nezáleží na tom, jaké karty dostane hráč do ruky. „Je to hlavně o tom, jak člověk dokáže zkombinovat karty, které dostane ve hře,“ naznačil Žižka.

Právě možnost volby strategie oceňoval na hře například školák Dominik Janyška. „Byl jsem na turnaji už loni. To jsem se s tou hrou seznámil. Líbilo se mi to,“ řekl Dominik, jenž si takovou strategickou hru zahraje raději s lidmi než na počítači. S ním u stolu hrál zhruba stejně starý Petr Šimůnek. Dominion hraje už tři roky a loni skončil osmý. I jeho baví více strategické hry s živými protihráči. Dominion považuje za jednu z lepších her. „Ta hra není nikdy stejná. Je tam mnoho kombinací,“ vyzdvihl její přednosti Petr.

Petra Dostálová byla sice na turnaji poprvé, zato i s manželem. „Můj manžel je fanda do deskových her. Hrajeme občas doma, tak jsem si řekla, že zkusím turnaj.“ Dominion zná asi dva roky. „Baví mě na tom, že si člověk může ten svůj balíček uspořádat, jak uzná za vhodné. Horší je, že když přijde na to, že zvolil špatnou taktiku, tak už je těžké vrátit se zpátky. Ale i tak mě to baví,“ pousmála se mladá žena.

V Kopřivnici nakonec zvítězil Aleš Drnovský se 13 body, který automaticky posupuje do pražského podzimního finále. Druhý Jiří Svoboda a třetí Lucie Svobodová, oba rovněž třináctibodoví, mají také šanci. Museli by se ale zúčastnit dalších turnajů a v nich získat po dvou postupových bodech.