Dům, který má vmajetku Bytový podnik města Nový Jičín, je již delší dobu ve zbídačeném stavu, a to, že se něco děje, naznačovala i skutečnost, že poslední nájemce jej opustil před několika měsíci. Od té doby byl objekt prázdný. Počátkem tohoto týdne se kolem něj objevila bílá plachta a při vjezdech do ulice uzavírka svysvětlením důvodu. Tím je demolice domu, dvou přilehlých garáží a kůlny. Již včera se na domě objevili dva pracovníci, kteří rozebírali střechu.

„Na dům se dívali stavbaři i mykolog. Statický posudek je špatný, vobjektu je navíc dřevomorka. Sanace by stála moc peněz,“ uvedl Jiří Hub zbytového podniku, který má na místě stavební dozor. Odstranění dřevomorky podle něj je velmi složité. „Ona je schopna usadit se vomítce, cihle i betonu. Udrží se třeba vpavučině ve spáře ve zdi. Muselo by se vše velmi důkladně ošetřit,“ pokračoval Hub.

Garáže, které přiléhají kdomu, jsou napadené rovněž, a tak i ony se stanou předmětem demolice. „Nemají žádnou historickou hodnotu a spíše tam působily rušivě,“ poznamenal Hub.

Obyvatelé Nového Jičína nemusí mít obavy ztoho, že by domu a garážích zůstala vulici díra. Podle Huba je součástí demolice i zkulturnění parcely. „Necháme tam postavit částečně neprůhledné oplocení. Ta plocha bude sloužit pro přilehlé domy jako zázemí pro tamní obyvatele. Tak vlastně sloužila i doposud.

Demolice má podle plánu skončit 20. ledna a Hub věří, že ji vybraná firma určitě vtermínu zvládne. „Poté tam nastoupí někdo na ten pozemek,“ uzavřel Hub.