„I Dušičky a svátek Všech svatých ovlivňuje móda,“ potvrdila Drahomíra Pospíšilová, vedoucí učitelka odborného výcviku zahradnických oborů Středního odborného učiliště v Klimkovicích. K moderním trendům barev a výběru květin se ale podle ní upínají spíše příslušníci mladé generace. „Starší lidé a věřící se stále drží tradičních květin, například chryzantémy chtějí pouze ty kulovité. Kdežto mladší člověk vyžaduje i jiné druhy chryzantém,“ poukázala. Stejný trend prý pokračuje i při výběru kytic nebo věnců. „Mladí lidé spíše sáhnou po tvarech, jako je srdce nebo kříž.“ Také barvy květin na hrobech jsou dnes pestřejší. „Nejen bílé, ale lidé mají rádi i modré nebo růžové květy,“ dodala Pospíšilová.

Neodmítá ani umělé květiny, ale varuje před zbožím z Polska či z českých tržnic, které zaplavily laciné umělohmotné květiny u vietnamských stánkařů. „Umělé květy z Polska jsou kýč, který nemá žádnou estetiku, nedrží se žádných zákonitostí,“ kriticky zhodnotila pedagožka, která v Klimkovicích vyučuje budoucí zahradníky a aranžéry.

Podle Jana Bártka, majitele stejnojmenného zahradnictví ve Fulneku Jerlochovicích, mají lidé nejvíce zájem o řezané květy. „Jednoznačně nejvíce o chryzantémy. Lidé chtějí takovou tu klasiku, kulaté a různé dekorativní věci,“ dodal Bártek. Stejné zkušenosti mají i v Zahradnictví Radim Bálek v Novém Jičíně. „Zájem je o klasické věnečky, kytice. Nic umělého neděláme,“ prozradila zaměstnankyně novojičínského zahradnictví s tím, že v barvách květin převládá nejčastěji bílá a žlutá. „Moderní je také falová,“ připojila s tím, že kupující se shání také po maceškách na hrobovou výsadbu.