Za největší vrby platí u středoškoláků kamarádi a partneři. „Když mě něco trápí, řeknu to buď svojí kamarádce, nebo příteli, který pro mě má pochopení,“ uvedla Kristýna Sklářová, studentka střední školy. Zdaleka nejhorší variantou pro dospívajícího jedince je možnost, nechat si své negativní zážitky zcela pro sebe. „Nesvěřuju se nikomu,“ odpověděl zarputile jeden student z Bernartic nad Odrou.

Studenti, kteří navštěvují střední školy, mohou využít služby Výchovného poradce. „Není dne, kdy by u mě neseděl nějaký nešťastný človíček. Přiznám se, že mám tolik práce, že jezdím domů o půl páté, ikdyž vyučování končí v půl dvanácté,“ uvedla výchovná poradkyně Obchodní akademie Jarmila Kudělková. „Občas žasnu, kolik problémů ti mladí lidé mají. I když studentova rodina funguje dobře a on sám má spousty kamarádů, jsou problémy, o kterých s nimi nechce mluvit. Třeba se bojí, že by rodiče a kamarády zarmoutil, nebo zklamal,“ uvedla Kudělková.

Pro jedince, kteří nedůvěřují osobám ve svém okolí, nebo se stydí za své problémy, nabízí své poradenské služby mnoho internetových stránek. Stačí, aby si žadatel o radu zvolil požadovanou kategorii, jako je například láska, sex, rodina a popsal svůj problém. Pak už je potřeba jen trpělivosti. Kvalifikovaní pracovníci poradny odepíšou a poradí mu, kam a za kým má jít, nebo co by měl dělat. Tyto e-poradny se těší velkému zájmu veřejnosti, protože uživateli umožňují zachovat anonymitu a navíc na otázky odpovídají v řádech hodin až dnů.

Děti navštěvující zákadní školy upřednostňují spíše rodiče, jako strážce svých tajemství. „Já se svěřuju mamince a babičce,“ přiznala Adélka Kryštofová, dnes už prvňáček. Někdo by mohl namítnout, že devítileté mrně nemůže mít žádné problémy, natožpak tajemství. Pravda je však jiná. O to závažnější je pak skutečnost, že pokud se tyto problémy neřeší zavčasu, dítě si je pak nese do dalších let jako zátěž. Může se jednat o šikanu, nebo jen o strach z něčeho neznámého. Sociální kontakt a správné nasměrování je v takovémto případě to jediné, co může pomoci porozumění mezi dítětem a okolím. Pokud si rodiče neví rady, neměli by se stydět navštívit dětského psychologa, který jim může poskytnout východisko z, pro ně neřešitelné, situace.