Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektronický podpis lidé moc nevyužívají

Novojičínsko - Zdá se, že elektronický podpis se stal běžnou součástí fungování měst na Novojičínsku. Všeobecně lze ale říci, že lidé více využívají služeb Czech POINT.

10.3.2008
SDÍLEJ:

Radnice v Odrách.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Za běžnou záležitost dnes například považuje elektronický podpis starostka Bílovce Sylva Kováčiková. „Řada lidí jej již využila stejně jako služeb Czech POINT. Myslím, že občané oceňují hlavně rychlost těchto služeb,“ poznamenala Kováčiková.

Také v Odrách lze elektronicky uplatnit podpis prakticky na vše. Podle tajemníka oderské radnice Petra Mlčocha jej ale zatím využívá málo lidí, zřejmě kvůli tomu, že moc obyvatel doposud nemá certifikáty podpisu. Naopak službu Czech POINT v Odrách lidé využívají poměrně hojně. Pochvalují si, že prakticky na počkání dostanou například výpis z rejstříku trestů a jiné dokumenty,“ vysvětlil Mlčoch.

Obdobnou pozitivní zkušenost s Czech POINT mají i ve Fulneku. „Určitě je to krok dopředu. Ale na vyhodnocení je ještě brzy, máme ho teprve měsíc,“ sdělila tajemnice fulnecké radnice Yvetta Sigmundová a dodala, že město rovněž využívá možností elektronického podpisu.

Také v Kopřivnici elektronický podpis využívají. I proto zde lze vést správní řízení elektronicky. „Je to však možné do té míry, kdy účastníci řízení mohou namísto písemného podání učinit elektronické, a to v případech, kdy to průběh řízení umožňuje,“ poukázala mluvčí kopřivnické radnice Eva Vystrčilová. Zato službu Czech Point si v Kopřivnici vesměs pochvalují. „Zkušenosti se službou máme obecně pozitivní,“ podotkla Vystrčilová a dodala, že systém má i své nedostatky: „Občas je pomalý, a to zejména ve špičkách, kdy je využíván největším počtem uživatelů.“ To potvrzuje, že je Czech POINT v Kopřivnici značně využívaný. „Zájem je o něj veliký, nejvíce občané žádají výpisy z rejstříku trestů a katastru nemovitostí,“ dodala.

Elektronickým podpisem jsou vybaveni také ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Máme jej už aspoň dva roky. Využívá se na podatelně a na některých odborech,“ sdělil tajemník městského úřadu Petr Kubenka. Rovněž ve Frenštátě si pochvalují Czech POINT, kde pracoviště zavedli od 14. ledna. „Funguje bez problémů a je o něj zájem. Přijali jsme již přes 110 žádostí na recepci a kolem sedmdesáti na jiných místech úřadu,“ poukázal Kubenka.

Ve Studénce elektronický podpis lidé moc nevyužívají. „Nezaznamenali jsme ani požadavky, dotazy či připomínky ze strany občanů k možnosti vést v elektronické podobě správní řízení,“ doplnil tajemník studénecké radnice Jiří Moskala. Potvrdil ale, že s novinkou v českém úředním styku, Czech POINT, má úřad zkušenosti velmi dobré. „Občané si novou službu moc pochvalují. Jsou velmi spokojeni, že vyřídí vše na jednom místě a hned. Největší zájem je o výpis z rejstříku trestů, kde jsme ke konci minulého týdne vyřídili kolem sto dvaceti žádostí. O výpis z katastru nemovitostí požádalo asi padesát osob a o výpis z obchodního rejstříku tři lidé. Zatím nikdo neprojevil zájem o výpis z živnostenského rejstříku,“ popsal využitelnost služby Moskala.

V Novém Jičíně elektronickou podatelnu chválí. „V praxi se osvědčila,“ potvrdil tajemník novojičínské radnice Tomáš Vindiš. Za loňský rok radnice evidovala šedesát podání. „Z toho se jednalo dvaadvacetkrát o firmy s platným elektronickým podpisem, Czech POINT využilo jedenatřicet firem bez platného elektronického podpisu,“ upřesnil Zdeněk Petroš, vedoucí organizačního odboru radnice. Z řad občanů využilo elektronickou podatelnu šest osob bez platného elektronického podpisu a pouze jeden člověk s platným podpisem. „Komunikace prostřednictvím e-podatelny je jistě přínosem a urychlením, ale bohužel není zatím dostatečně využívána,“ dodal Petroš.

10.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení