Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Emanuel Grepl dohrál svou poslední roli

Kopřivnice - Ve čtvrtek 10. února se široká veřejnost měla možnost naposledy rozloučit s archeologem a významným vlastivědným pracovníkem PhDr. Emanuelem Greplem. Zemřel ve věku nedožitých 69 let 3. února 2011.

15.2.2011 1
SDÍLEJ:

Emanuel Grepl v parcovně Muzea Novojičínska v Novém Jičíně.Foto: Archiv/Muzeum Novojičínska

Emanuel Grepl se narodil 7. září v moravské metropoli Brně v rodině s hluboce založeným kulturním vnímáním života a umění. Pocházel ze čtyř dětí. Jeho otec Jindřich Grepl byl velice známým fotografem a kameramanem zpravodajských a posléze vědecko-naučných filmů. Jeho spolupráce s divadelní scénou přivedla také dva z jeho synů k účinkování v divadelních souborech. Umělecké a vzdělanostní prostředí probudilo v mladém Emanuelovi Greplovi zájem o otcovu práci, ale také zájem o historii a archeologii, který vyvrcholil jeho rozhodnutím stát se archeologem. V roce 1959 byl po maturitě přijat ke studiu oboru archeologie na filozofické fakultě tehdejší Univerzity J. E. Purkyně v rodném Brně. Pro jeho rozhodnutí jistě ne nepodstatné bylo to, že mezi rodinnými přáteli jeho otce se nacházel dnes již legendární archeolog akademik Josef Poulík. Studium zakončil v roce 1964 a roku 1970 po obhajobě své rigorózní práce získal titul doktora filozofie. Tématem jeho práce a předmětem jeho celoživotního zájmu se stal moravský paleolit, tedy starší doba kamenná.

Emanuel Grepl archeolog

V roce 1964 nastoupil jako vůbec první profesionální archeolog do tehdejšího Vlastivědného ústavu, dnešního Muzea Novojičínska a muzeu zůstal věrný až do svého úmrtí – pracoval zde nepřetržitě neuvěřitelných 47 let! Svůj domov našel v Kopřivnici, kde našel také svou manželku Elišku a vytvořili zde domov nejen pro sebe ale také pro dceru Elišku. Jeho pracovní zanícení pro období paleolitu jej přivedlo nejprve k archeologickým výzkumům ve Štramberku ve slavné jeskyni Šipka v letech 1966 – 1967. Jeho velkým tématem se staly archeologické výzkumy na zřícenině hradu Starý Jičín v letech 1969 – 1974. Podílel se rovněž na řadě dalších výzkumů, např. v zaniklé středověké osadě Heltínov na Spálovsku, púchovském sídlišti Požaha na Kojetíně, sídlišti popelnicových polí v Hájově, vedl rovněž několik archeologických výzkumů v historickém jádru města Nového Jičína. Jako zkušený znalec se na sklonku své profesionální kariéry stal koordinátorem mezinárodního prejektu Průzkum pravěkých výšinných sídel v Pobeskydí mezi Bečvou a Bialou v Polsku.

Práce v muzeu

Velkou pozornost věnoval zesnulý rovněž popularizační práci v muzeu. Byl autorem archeologické expozice muzea ve Štramberku roku 1985 a rovněž archeologické expozice Muzea Novojičínska v Žerotínském zámku v Novém Jičíně, otevřené v roce 1987. V muzeu se podílel na tvorbě takřka všech historicky zaměřených expozic a tak tomu bylo rovněž v případě poslední velké expozice, zaměřené na dějiny města Nového Jičína a historii hradu Starý Jičín, otevřené v prostorách Žerotínského zámku v Novém Jičíně. Byl také autorem velké řady výstav, za všechny připomeňme alespoň výstavu věnovanou ilustrátorovi Zdeňku Burianovi v roce 1975 nebo reprezentativní výstavu věnovanou archeologickým výzkumům a nálezům na hradě Starý Jičín v roce 1990, která se setkala s velkým zájmem a ohlasem veřejnosti. Své hluboké znalosti o historii a archeologii regionu vkládal nejen do řady výstavních projektů, ale také do odborných článků, které publikoval především na stránkách Vlastivědného sborníku okresu Nový Jičín. Své první články – jak jinak věnoval paleolitickým nálezům z Novojičínska a z jeskyně Šipka, která byla celoživotní láskou pana doktora – jak mu všichni s povinnou úctou a také s láskou říkali.

Za svou kariéru si získal pověst mimořádně vstřícného kolegy a ochotného rádce. Svou radou a zkušenostmi byl vždy nápomocen okruhu archeologických nadšenců na Novojičínsku a zvláště mladých milovníků a záchranářů, soustředících se v minulosti na hradě Starém Jičíně. Nesmíme zapomenout ani na to s jakou láskou a pozorností připravoval v muzeu své mladé nástupce a kolegy a to doslova až do svého úmrtí.

Výčet článků, které Emanuel Grepl publikoval by byl velmi dlouhý a odborná veřejnost se s ním jistě seznámí z pera povolaných na stránkách Vlastivědného sborníku okresu Nový Jičín, v jejíž redakční radě působil od jeho založení.

Josef II, Laudon i Harrach

S Emanuelem Greplem však odešla nejen osobnost archeologa, ale především mimořádného vlastivědného pracovníka v tom nejlepším slova smyslu s ohromným a úctyhodným záběrem historických a přírodovědných znalostí – o které se vždy uměl nezištně podělit se svými mladšími kolegy a veřejností. Proto si nelze představit snad žádný projekt v novojičínském muzeu, na kterém by se nepodílel svou účinnou pomocí a radou. Velkým tématem pana doktora Grepla se stala příprava výstavy k 200. výročí úmrtí maršála Gideonoa Ernsta Laudona v novém Jičíně v roce 1990 a také vzpomínkové akce na novojičínském náměstí, které přerostly do jeho další velké lásky – k vojenské historii a prezentaci mimořádných dějinných událostí na Novojičínsku. Stál tak u zrodu klubů vojenských historii v Novém Jičíně, které na něj již jen vzpomínají jako na svého otce – zakladatele. Celých 13 let stál jako ředitel v čele Svatováclavských střeleb, které probíhaly na střelnici v Sedlnicích, pravidelně vždy zahajoval tradiční hubertské jízdy v Bludovicích u Nového Jičína. Stal se ale především doslova tváří městských oslav v Novém Jičíně, při nichž pro širokou veřejnost ztvárňoval nezapomenutelným způsobem postavy slavných osobností – ať už to byl maršál Laudon, císař Josef II. a další. Svou radou, pomocí a účastí napomohl organizátorům při vzniku prvních městských slavností, dnes již populárních historických a kulturních férií města Nového Jičína, symbolicky jeho poslední rolí byla role vyvolená maršála Laudona při posledních městských slavnostech a rekonstrukci bitvy o město Bělehrad na pláních u Loučského pivovaru. Žádný rok nesměl také coby postava legendárního maršála Laudona, která k němu neodmyslitelně přirostla, na vzpomínkové akci u busty maršála na novojičínském náměstí. Ještě jedna role byla panu doktorovi souzena – a to role generála Františka Xavera Harracha, majitele zámku v Kuníně, ve které pravidelně vystupoval na zámku v Kuníně u příležitosti tamních zámeckých slavností.

Emanuel Grepl – kulturní osobnost

Pana doktora Grepla tak znali lidé u nás i v zahraničí. V čele historických pluků vítal významné návštěvy prezidentů, ministrů a zahraničních delegací, významných aristokratů, vystupoval v rekonstrukcích bitev u nás i v zahraničí, připomeňme jeho podíl na historickém okamžiku – odhalení sochy císaře Josefa II. v Suchdole nad Odrou.

Propagoval tak neopakovatelným způsobem nejen město Nový Jičín, zámek v Kuníně, ale také celý region a to na všech možných scénách: jako osobnost Františka Palackého, Sigmunda Freuda, známe jej i jako světáka Casanovu, kardinála Schrattenbacha. Do svých rolí dával vždy nejen svůj nesporný talent k herectví, hudbě, ale také vytříbené znalosti a především lásku. Město Nový Jičín jej proto právem v loňském roce ocenilo cenou kulturní osobnosti města za rok 2010.

Po panu doktoru Emanuelovi Greplovi zůstane v našich myslích vzpomínka na mimořádného člověka, laskavého, milého, nezištného, vzdělaného a neopakovatelného. Bude zde moc chybět.

Připravili: Vratislav Janák a Jaroslav Zezulčík

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení