Další pořadí už ale bylo různorodější. V celém kraji, ale i v Ostravě, na Opavsku a Novojičínsku skončila druhá ODS, ale na Bruntálsku a na Karvinsku patřila stříbrná příčka SPD, na Frýdeckomístecku pak lidovcům. Komunisté se ve třech okresech (NJ, BR, KA) vyhoupli dokonce na třetí příčku.

Jak se volilo u vás?
Výsledky eurovoleb ze všech měst a obcí vašeho okresu najdete v úterním vydání tištěného Deníku!

Piráti brali v regionu čtvrtá a pátá místa. Sociální demokraté, kteří v regionu jasně vyhráli eurovolby před pěti lety, tentokrát zcela pohořeli – v kraji ani ve většině okresů se nedostali na hranici pěti procent hlasů. Jediný lepší výsledek si ČSSD připsala na Karvinsku, kde dosáhla na 6,34 %.

Moravskoslezský kraj budou v příštích pěti letech reprezentovat v Bruselu dva staronoví europoslanci – lídryně KSČM Kateřina Konečná z Nového Jičína a dvojka ODS Evžen Tošenovský z Ostravy.

Máme tak o jednoho europoslance méně než v předchozím období, kdy byl zvolen ještě Jan Keller jako tehdejší lídr ČSSD. Ten už ale letos nekandidoval.

Vše na téma Eurovolby 2019 v Moravskoslezském kraji najdete zde

Vládní stranu někde porazili i recesisté 

Letošní volby do Evropského parlamentu si na Novojičínsku nenechalo ujít o třináct tisíc lidí více, než tomu bylo před pěti lety. K urnám jich celkově přišlo 33 tisíc, a volební účast tak dosáhla 27,03 procenta. V roce 2014 se přitom nepřehoupla přes 17 procent.

Nejvíce hlasů voliči dali v okrese hnutí ANO (23,32%), které mimo jiné vyhrálo ve všech devíti městech. Druhá byla ODS, následovaná KSČM, Piráty a KDU-ČSL (viz graf na str. 1).

Všechny tyto subjekty přesáhly desetiprocentní hranici. Zdaleka ne ve všech obcích na Novojičínsku ale získalo hnutí Andreje Babiše prvenství. Voliči po ANO nejčastěji upřednostnili kandidáty KDU-ČSL, jako tomu bylo například v Hostašovicích, Mořkově, Bernarticích nad Odrou, Spálově, Tísku či Závišících.

Naopak protipól lidovců, strana KSČM, dominoval v Mankovicích, Pustějově a Kujavách, ODS pak vyhrála pouze v Hodslavicích. Kuriózní situace nastala v Bravanticích, kde dva politické subjekty, ANO a SPD, dosáhly stejného počtu hlasů a podělily se o prvenství.

Osm obcí na Novojičínsku překročilo volební účastí hranici 30 procent a vůbec nejpilnější voliče měl tentokrát Starý Jičín (38,20 %). Za to v Kujavách, Vrchách a Velkých Albrechticích eurovolby velký ohlas neměly, ignorovaly je zde čtyři pětiny voličů.

Víkendové hlasování občanů České republiky těžce odnesla ČSSD, a to nejen z celorepublikového hlediska. Na Novojičínsku sociální demokraté skončili těsně pod hranicí čtyř procent.

Až potupně pak zní fakt, že v několika obcích našeho okresu vládní stranu porazilo i recesistické hnutí ANO, vytrollíme europarlament. To v kampani prosazovalo mimo jiné dotace na okurkový salát, návrat pořadu Rande či zavedení třetí kvality potravin pro Slovensko a Maďarsko.