V evangelickém kostele v Suchdole nad Odrou se za posledních několik měsíců stačilo udělat množství práce. Kromě pravidelných bohoslužeb se zde konaly v letošním i loňském roce koncerty i výstavy s mezinárodní účastí.

Ale od začátku. Od minulého roku se v kostele podařilo vymalovat hlavní loď. Byly obnoveny také původní malby, včetně historických nápisů. Objekt byl také znovu zkolaudován.

„Loni se nám pro letošní rok podařilo zajistit peníze, a to společně s Česko-německým fondem. Zapojili se také evangelický sbor v Suchdole a němečtí rodáci, bývalí obyvatelé Suchdolu, kteří na opravu kostela přispěli finančně významnou částkou,“ sdělil projektový manažer Lumír Kuchařík.

Díky získaným prostředkům mohla proběhnout sanace krovů, které byly nad částí presbytáře v havarijním stavu. Tesaři však při práci narazili i na další problémy, které se musely vyřešit, a tak náklady o něco vzrostly.

„Posiloval se krov, aby to bylo zase na několik desítek let v pořádku,“ dodal Kuchařík s tím, že v letošním roce čeká Suchdolské ještě vymalování zadní části kostela, která není veřejnosti normálně přístupná.

Aby toho nebylo málo, při vichřici na začátku roku upadla jedna z věžiček kostela, kterou poznamenala hniloba. „Spadla před kostel a bude se ještě dělat její oprava. Také se při větru poničily nějaké dveře a popadaly okolní stromy. To všechno jsou takové neplánované náklady,“ uzavřel Kuchařík.

Mezi opravy, které uvítají především častější návštěvníci kostela, patří například restaurace lustrů či nové polštáře v lavicích. Kostel nyní slouží jak k bohoslužebným účelům, tak i širší veřejnosti. V jeho prostorách se konalo několik koncertů, mezi nimiž i italských hostů, a výstavy.