Výborná ekonomická kondice firem se pozitivně promítá do statistik ministerstva práce a sociálních věcí. Lidí bez práce ubývá a okres Nový Jičín není výjimkou. Ba co víc, má jasně nejlepší čísla týkající se trhu práce z celého Moravskoslezského kraje.

Průměrná nezaměstnanost se v něm pohybuje na hodnotě 5,6 procenta, ale na Novojičínsku je o více než dvě procenta nižší. Přitom o pár desítek kilometrů dále, na Karvinsku, je míra nezaměstnanosti 8,4 procenta. Ale i zde klesá.

„Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných osob byl zaznamenán ve všech šesti okresech. Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázaly čtyři okresy, a to Karviná (8,4 %), Ostrava (7,0 %), Bruntál (6,1 %) a Opava (3,6 %).

Nižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Frýdek-Místek (3,5 %) a Nový Jičín (3,1 %),“ informuje v aktuálním reportu ostravská pobočka Úřadu práce České republiky.

Konkrétně na Novojičínsku bylo k 31. říjnu bez práce 3 a půl tisíce lidí, což je o téměř tisícovku méně než přesně před rokem. „Úřad práce disponoval nabídkou 2 521 volných pracovních míst, takže na jedno volné místo připadal 1,4 uchazečů z evidence úřadu práce,“ stojí dále ve zprávě.

V seznamu nejčastěji žádaných profesí je vše při starém. Firmy nejvíce poptávají seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, montážní dělníky, nástrojaře, pomocníky ve výrobě, svářeče, a pak také zedníky, řidiče, montéry či prodavače.