TÉMA OKRESU

V týdnu od 16. do 22. září proběhne ve třech městech Novojičínska celoevropská akce s názvem Evropský týden mobility. V rámci této akce nabízejí města svým občanům různé aktivity, které bývají zaměřené na dopravu a dopravní výchovu. Na programech jsou například cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi i občany s handicapem či semináře. Poslední den tohoto projektu, 22. září, je nazván Evropský den bez aut. V centrech měst, uzavřených pro dopravu, si návštěvníci mohou prohlédnout ekologická vozidla či si zasoutěžit.

Například v Bílovci se tato akce koná letos již potřetí. „Po celý týden budou probíhat na území města doprovodné akce, jako jsou besedy se žáky škol, sběr drobných elektrospotřebičů nebo měření rychlosti projíždějících vozidel,“ přiblížila program vedoucí bíloveckého odboru kultury a sportu Marie Velká. Na 22. září je připravena prohlídka techniky a vybavení městské a státní policie, skákací hrad a jízda na elektrokolech. V deset hodin odpoledne čeká návštěvníky přehlídka dravců pod taktovkou skupiny Vancoš. Na Slezském náměstí se taktéž bude moci bruslit a cvičit. Pro řidiče to znamená jednu špatnou zprávu, po dobu konání akce bude náměstí pro dopravu zcela uzavřeno.

Novojičínské středisko Europe Direct přichystalo na 16. září od 9. do 14. hodiny zábavný den na Masarykově náměstí s názvem Prodluž si život, buď aktivní. „Hlavně školkou a školou povinní návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, například školu in-line bruslení nebo cvičení populární zumby. Městská policie připraví překážkovou dráhu pro koloběžky a jízdní kola, Mendelova střední škola nachystá ukázky první pomoci,“ uvedl mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl s tím, že součástí dne je taktéž skákací hrad a kvízy Europe Direct.

Obyvatelé Kopřivnice si Týden mobility připomenou zejména sportem. Ve čtvrtek 16. září se totiž konají Zátopkovy štafety pro základní školy, o den později to je závod Minizátopek pro mateřské školy, 18. září čeká sportovce Běh dětí v Kopřivnici, Lidový běh, Běh rodným krajem Emila Zátopka a Jak zahnat auta do autu na Bubla City Ranči. Vernisáž výstavy Kopřivnický Drtič a Šlápoty se koná 20. září ve vestibulu radnice.

„Za třináct let existence Drtiče se hobby maratónu zúčastnilo téměř pět tisíc závodníků – v roce 1998 jich bylo na startu 65, zatímco loňský 12. ročník zaznamenal rekordních 607 startujících bikerů. Ačkoliv letošní účast byla ovlivněna nepříznivým počasím, 534 účastníků svědčí o tom, že se Drtič stal jednou z nejoblíbenějších kopřivnických akcí. A právě letošní atmosféru tohoto závodu připomenou fotografie, které budou ve vestibulu radnice k vidění až do poloviny října,“ zmínila tisková mluvčí kopřivnického městského úřadu Lucie Petříčková.

Jednadvacáté září bude patřit akci Den jako vymodelovaný na dětském dopravním hřišti, další den je připravena akce Město je naše společné hřiště. Poslední tečku za kopřivnickým Týdnem mobility udělá 25. září Pochod všech generací.