Nově získaný prestižní status Nemocnici Nový Jičín umožňuje lékařům z celé Evropy učit se zde provádět robotické operace na nejnovějším robotickém přístroji DaVinci Xi. Konkrétně robotickou kolorektální chirurgii – zákroky střev a konečníků.

„Školitelem lékařů je primář chirurgického oddělení novojičínské nemocnice a oborný garant pro obor chirurgie AGEL Matej Škrovina, který na základě dlouhodobé praxe, výsledků i odborné přípravy získal statut proktora,“ uvedla Lucie Drahošová, mluvčí zdravotnického holdingu Agel, pod který nemocnice spadá. Všichni evropští proktoři jsou absolventy Evropské akademie robotické kolorektální chirurgie (EARCS).

„Úlohou proktora je výpomoc při dalším vzdělávání již plně kvalifikovaných chirurgů. Konkrétně v našem případě jde o vzdělávání odborníků na kolorektální chirurgii, kteří například mají již letité zkušenosti s klasickými i laparoskopickými operacemi střeva a konečníku, a nyní si chtějí rozšiřovat své portfolio i o robotické kolorektální operace. Pro tyto účely nestačí standardní chirurgická erudice. Robotická chirurgie má svá specifika, robota je potřeba umět správně ovládat a naučit se i některé triky,“ prozrazuje Matej Škrovina s tím, že školení v rámci novojičínského pracoviště probíhají na robotickém přístroji DaVinci Xi, který je aktuální špičkou mezi robotickými přístroji a slouží nejen lékařům chirurgům, ale také urologům či onkogynekologům.

Možnost specializačních edukačních pobytů v novojičínské nemocnici se nyní díky nově získaného statutu Case observation center otevřelo všem zájemcům z celé Evropy, kteří si chtějí osvojit dovednosti robotických operatérů. „V rámci edukačních pobytů tady v nemocnici nabízíme lékařům trénink na konzoli se simulátorem bez přítomnosti živého pacienta, ale i možnost sledování reálných zákroků. Kromě teoretických informací a především cílených praktických rad dle potřeb daného lékaře tak mohou všichni zájemci získat i praxi v ovládání přístroje, jejíž úroveň navíc simulátorová konzole sama procentuálně vyhodnocuje,“ dodává primář Škrovina.

Ten na robotické chirurgii vyzdvihuje především možnost práce na menším prostoru, šetrnost, lepší vizuální kontrolu, vyšší preciznost a samozřejmě i lepší výsledky, které jsou viditelné nejen v rámci rekonvalescence pacienta, ale i v rámci získané kvality života po operaci. „„Nově získaný statut Case observation center je pro celé oddělení významným oceněním i důkazem kvality nabízené péče. Osobně se těším na spolupráci se všemi novými kolegy, které tímto na naše pracoviště a na specializační edukační pobyt zaměřený na robotickou kolorektální chirurgii srdečně zvu,“ dodává Matej Škrovina.