O co v případu šlo? Postarší muž z Novojičínska si na internetu všiml webové stránky, která nabízela výhodné zhodnocení finančních prostředků. Místo toho přišel o 200 tisíc našetřených korun.

Na začátku muž zadal své kontaktní údaje, načež se mu ozval následující den telefonicky neznámý muž, který mu zaslal do e-mailu odkaz na přihlášení k platformě pro investování i s přihlašovacími údaji.

Dalšího dne pak byl kontaktován údajným manažerem společnosti, který poškozenému doporučil, aby si do počítače stáhl aplikaci Dwagent, která má umožnit dálkový přístup. Jakmile muž tento program stáhl, nainstaloval a odsouhlasil povolení k dálkovému přístupu, začal údajný „manažer“ kouzlit.

Kopřivnice slaví výhru
Kopřivnice si vyšlápla na Techniku a je sedmá

„Muži nepřišlo vůbec zvláštní, že si volali několik dní takřka denně a pokaždé byl údajným manažerem kontaktován z jiného telefonního čísla. Na základě formuláře, který volající poškozenému zaslal, pak muž provedl zahraniční platbu a poslal několik různých finančních částek. Domnělý zástupce společnosti mu dokonce i pomohl sjednat si u jedné z bankovních společností úvěr,“ doplnila Pavla Procházková z Policie ČR.

Už to mělo muže varovat, v transakcích ale pokračoval dál. Když bylo na investiční platformu zasláno takřka 8 tisíc eur, tedy přes 200 000 korun, změnila se hodnota investice na 18 tisíc amerických dolarů (v přepočtu přes 400 000 korun), a tak poškozený zažádal o výběr této částky, respektive její zaslání na účet.

Bylo mu však sděleno, že před tímto krokem je potřeba uhradit depozit ve výši poloviny požadované částky, tudíž by bylo nejlepší zažádat si o další půjčku. Ta byla však domovskou bankou poškozeného zamítnuta, a tak zkusil jinou bankovní společnost.

Anketa o nejlepšího trenéra Moravskoslezského kraje jde do velkého finále. S nejvyšším počtem hlasů ze všech šesti okresů postoupil z 1. místa trenér Libhoště Luděk Odstrčilík (na snímku).
FINÁLE! Volíme nejlepšího fotbalového trenéra. Bude to ten váš? Hlasujte!

Tentokrát uspěl, ale jakmile chtěl peníze přeposlat na zahraniční účet, byla transakce zastavena s tím, že se jedná o podezřelou platbu. „Zkusil proto peníze poslat z jiného účtu, tam však byla platba taky zamítnuta. Falešný investiční poradce mu pak poradil, že má zavolat na bezpečnostní oddělení banky a tam jim říci, že se jedná o peníze pro dceru, která žije v zahraničí. Jakmile se však pracovnice banky zeptala, zda jeho dcera žije v Anglii a poté hned ve Španělsku, tak již pracovnici banky poškozený vše řekl a ta mu doporučila obrátit se na policii,“ přiblížila Pavla Procházková z Policie ČR. Celkem přišel poškozený o více než 200 000 korun.

„V takových případech, kterých je poslední dobou jako hub po dešti, důrazně apelujeme na veřejnost, že je důležité vždy si ověřit věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Nikomu za žádných okolností nepovolujte vzdálený přístup ke svému počítači a neinstalujte si na výzvu volajícího do svého zařízení žádné aplikace. Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání,“ upozorňuje Pavla Procházková.