Mravenčí práce, nekonečné hodiny prosezené u stolu a lampy a neuvěřitelná trpělivost. Tak by se dalo velice stručně charakterizovat plastikové modelářství. Jeho příznivci si dali dostaveníčko v Příboře na veřejné soutěži O poháry Luna Příbor 2009. „Letos máme třicátý ročník, což v podstatě znamená, že je tato soutěž nejstarší v České republice ze soutěží stejného druhu s tím, že nikdy nedošlo k přerušení soutěže,“ uvedl Karel Čvančara, člen klubu KPM Tora Příbor, který celé setkání organizoval.

Naše země je světová velmoc ve výrobě modelů. Nejnovější výrobky mají fanoušci možnost zhlédnout právě na příborském klání, a to někdy pouhý týden po představení nového modelu světu. „Minulý týden probíhal v Norimberku světový veletrh hraček a modelů a firmy zde mají své stánky, kde prezentují své novinky. Naše dohoda je taková, že bezprostředně poté se modely představí zde, kde si je lidé mohou poprvé ošahat a vidět na vlastní oči,“ podtrhl unikát soutěže Čvančara.

Samotné klání pokrylo všechny věkové skupiny i velikosti modelů, vyjma velkého měřítka 1:32. Soutěžilo se jak v diorámatech, což jsou modely zasazené do krajiny či prostředí, tak v kategorii figurek, bojové techniky a letadel. Ty měly ve Freudově městě na Valentýna největší zastoupení. Na pomyslnou startovní čáru se postavilo celkem sto šest modelů a modeláři bojovali o cenné body do Moravské ligy, kam byla příborská soutěž poprvé v historii zařazena.

Do zápolení byli, kromě odborné poroty, přizváni všichni, kteří zavítali v sobotu do příborské Luny. Návštěvníci mohli dát hlas modelu, který si v jejich srdci získal největší sympatie. Toto ocenění si nakonec odnesl v kategorii letadel Libor Půrek z klubu Apolo Kopřivnice se svým modelem válečného bombardéru Pe-8. Ve třídě dioráma a pozemní technika sklidil největší obdiv diváků Jakub Florian z KPM Old Stars s modelem tanku Hetzer.

Organizátoři zároveň připomněli, že hned zkraje května se uskuteční již 13. ročník Beskyd Model Kit Show 2009 s mezinárodní účastí.