V místním muzeu lze tak spatřit unikátní exponáty, které určitě stojí za vidění. Nejen o tom, jak k nim přišli, povykládal Deníku Petr Bartošík, člen Klubu přátel Suchdolu nad Odrou, sekce vojenská historie.

Vaše výstavní prostory jsou doslova nabité úžasnými artefakty druhé světové války, je možné nějaké podobné prostory navštívit někde v okolí?

Je to jedinečná záležitost v rámci severní Moravy a Slezska, tady nic takového není. Samozřejmě v republice je více takových spolků a muzeí, které se zabývají touto částí historie na jižní Moravě třeba Letecká historická společnost Výškov, podobný spolek je i v Jindřichově Hradci.

Kolik nadšenců se v Suchdolu zabývá touto tematikou?

Klub přátel Suchdolu nad Odrou funguje více než jednadvacet let a my jsme jako samostatná sekce, která se věnuje jen válečné historii a tam je činných sedm lidí.

Exponátů je tady vidět opravdu mnoho a díky vaší aktivitě jejich počet neustále roste. Jak řešíte nedostatek místa?

Prostor je omezený a máme také věci, které jsou rozměrnější, samozřejmě především z letadel. Proto byl vystaven nový depozitář, který slouží zároveň i jako výstavní prostor.

Jaká je nejčastější cesta k vystavovaným předmětům?

Spousta věcí zůstala mezi lidmi, takže nám je věnovali a také se nám podařilo provést záchranný terénní průzkum na místech havárií a to, co zde je k vidění, to jsou výsledky naší práce.

A odkud pochází?

Všechny vystavené věci se týkají našeho regionu Novojičínska a chceme tady tímto způsobem leteckou historii přiblížit veřejnosti, včetně těch válečných tragédií, které se zde odehrály.

To je náš region tak bohatý na trosky letadel a pestré příhěhy jejich pilotů?

Ano, protože tady byl jakýsi koridor, kterým do června 1944 Spojenci, kteří startovali z Itálie, se snažili likvidovat rafinerie, které byly v Horním Slezsku Polsku a Moravská brána tak byla koridorem, kterým do Polska létali. Později se navíc v rámci osvobozeneckých bojů zapojilo i sovětské letectvo.

Je nějaký exponát, kterého si zde vážíte opravdu nejvíce?

To je těžko říct. Pro nás historiky, nebo lidi, co se o to zajímají, má každý kus svoji historii a popisuje konkrétní událost a my se snažíme, aby ty předměty předaly svůj příběh návštěvníkům dál.