Lešení a činorodý ruch zedníků, tak to vypadalo v uplynulých dnech u objektu katolické fary v Suchdole nad Odrou. Podle jednoho z pracovníků na místě se soustředili hlavně na opravu bran na křídlech fary. Ty totiž vypadaly, jako by se brzy měly zbortit. Ale práce probíhaly i na dalších místech.

„Je pravda, že byla zahájena v letošním roce obnova objektu fary podle nově zpracovaného projektu architekta Tupého. Projekt počítá s celkovou obnovou fary,“ sdělil pro Novojičínský deník Václav Kotásek ze Stavebního odboru Biskupství ostravsko-opavského.
Ten také zdůraznil, že vzhledem k tomu, že v případě katolické fary jde o mimořádnou památku, bude zachovaný historický charakter objektu.

Po dokončení obnovy by ve faře měly vzniknout dva byty, a to v bočních přízemních křídlech. „Jeden byt bude kněžský, druhý služební či nájemní. Takto byly umístěné byty i v historii, pravý byt sloužil kdysi učiteli místní školy,“ připomněl Václav Kotásek.
Ve střední části objektu v 1. nadzemním podlaží bude po dokončení společenská část pro aktivity farnosti. Prostor budou tvořit dvě větší sousedící společenské místnosti, přes chodbu propojené s kuchyňkou a sociálním zařízením. „Vše vychází z původní dispozice fary,“ poznamenal Václav Kotásek.

V 2. nadzemním podlaží má vzniknout menší expozice, věnovaná tvůrci fary – architektovi a významnému baroknímu staviteli Johannu Lucasi von Hildebrandtovi. „Vzhledem k havarijnímu stavu a velikosti objektu se náklady vyšplhají přes patnáct milionů korun a stavba potrvá řadu let,“ doplnil Václav Kotásek. Přímo na stavbě je možno vidět povolení ke stavbě, na němž je uveden termín dokončení 31. prosinec 2021.

V letošním roce investor počítá s náklady okolo 800 tisíc korun. Ty by měly stačit na statické zajištění fary a zmíněnou obnovu bran do dvora fary. Obnovu fary podporuje Ministerstvo kultury ČR v rámci Programu záchrany architektonického dědictví, spolufinancují ji Biskupství ostravsko-opavské a městys Suchdol nad Odrou.

Aktuálně 29. hráčku světového žebříčku Petru Kvitovou si mohli užít diváci v jejím rodném Fulneku.
Beseda s lvicí! Ve Fulneku si užili setkání s Petrou Kvitovu